18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Fenerbahce - Galatasaray: (AH: -0,5) 2

2,08Unibet
Chobani Stadyumu Fenerbahce Sukru Saracoglu Spor Kompleksi Cüneyt Cakir
Spiltip af Degnovic den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2) inklusiv handicap
48-29-23%
Betvalue
2108,2%
Spilbar ned til odds
3,09
Rigtig/forkert
Læs Unibet-anmeldelse
Betting tip

Fenerbahce lider af vigtige skader og overvurderes en smule oven på (en trods alt flot) sejr over Manchester United. Galatasaray ligner et hold på vej tilbage i titelkampen, hvis de kan eliminere bommerter som nederlaget mod Trabzonspor (og til dels Basaksehir).

Pros:

  • Fenerbahce lider af skader på vigtige positioner. Ozan Tufan, der binder holdet sammen på midten, har været ude en måned og forventes første tilbage i december. Gregory van der Wiel er tvivlsom, mens Jeremain Lens, der virkelig har spillet sig op som en af holdets allerbedste, måtte gå ud af landskampen mellem Holland og Belgien onsdag med en skade. Det meldes foreløbigt tvivlsomt, om han er i spil til kampen. Desuden er den vigtige midtbanespiller, Mehmet Topal, i karantæne efter et gult kort mod Akhisar Belediye.
  • Det virker som om Fenerbahce får en tand for meget kredit for sejren over Manchester United. Det var en flot en af slagsen, men også kun én af få imponerende præstationer Fenerbahce har leveret i sæsonen. United var tamme og husk på, at sejren kom kun to uger efter Fenerbahce blev spillet fra hinanden i Manchester.
  • Der har været en del ballade i Fenerbahce, hvor man fyrede træner Vitor Pereira lige op til sæsonstarten. Afløser Dick Advocaat indledte med en historisk dårlig sæsonstart, og selvom der vises bedre takter fra Istanbul-klubben er kvaliteten stadig svingende.
  • Galatasaray er tilbage som titelbejler efter noget af en svipser sidste sæson. Spillet er bedre, og selv, når det ikke flyder, vinder man tætte kampe i sidste øjeblik, som et ægte tophold (på nær mod Trabzonspor, hvilket er bekymrende). Holdet er placeret på tredjepladsen efter 10 runder, mens Fenerbache er femmer.
  • Det eneste positive ved sidste sæsons fiasko, er, at Galatasaray, modsat Fenerbahce, ikke har europæisk fodbold at koncentrere sig om.
  • Galatasaray får holdets efter min mening bedste spiller indtil videre denne sæson, Tolga Cigerci, tilbage fra karantæne. Han var savnet i seneste nederlag til Istanbul Basaksehir.
  • Galatasaray har så vidt vides kun nyindkøbet Kolbeinn Sigthorsson ude med en skade. Islændingen blev skadet kort efter ankomsten til Istanbul og mangler stadig at få debut. Er formentlig tiltænkt en reservetjans.
  • Lokalderbys (og her er denne kamp blandt de større i fodbold-Europa) har som bekendt sit eget liv.
  • Galasaray har ikke tabt i de sidste tre møder med Fenerbahce. Begge indbyrdes møder i ligaen sidste sæson endte uafgjort, mens man vandt 1-0 i Cup-finalen i maj.

Cons:

  • Trods den dårlige sæsonstart er Fenerbahce nu inde i en god periode med sejren over United (som kræver sin respekt) og tre sejre på stribe i ligaen.
  • Holdets største stjerne, Robin van Persie, mistede sin startplads under Vitor Pereira og havde problemer med at vinde den tilbage i starten under Advocaat, men er nu igen i kridthuset, og til og med i målform. Er ovre sine bedste år, men har stadig klasse.
  • Galatasaray har som nævnt vundet en del tætte kampe på ægte tophold-manér. Man kan også se det fra et andet perspektiv: Havde de manglet marginaler kunne situationen nu se meget ærgerlig ud for storklubben.
  • Galatasaray tabte for et par uger siden 0-1 hjemme mod Trabzonspor og dermed et dumt skridt i toppen af Süper Lig. Man førte stort i spil og chancer, men effektiviteten manglede. Senest tabte man 1-2 hjemme til en anden Istanbul-klub i Basaksehir (som dog er den helt store oplevelse i den tyrkiske liga lige nu. Opkomlingene fører fortjent, så ikke helt så stort et faretegn, om end det naturligvis er markant kæp i hjulet på Galatasaray mesterskabschancer).


Opsummering:

Jeg synes, det er fortjent, at Fenerbahce har fået favoritværdigheden som situationen er pt, men ser kampen som mere jævnbyrdig end oddset antyder. Jeg har været lige dele imponeret og skuffet over begge hold så vidt i sæsonen, hvilket indikerer, at vi har at gøre med to mandskaber, der svinger en del i kvalitet og stadig mangler et stykke vej, før de er tilbage på den rette kurs, som de på hver sin måde blev rystet væk fra af Besiktas’ mesterskab i 15/16-sæsonen. Det giver os Tyrkiets mest traditionsrige og berygtede opgør på et meget interessant tidspunkt i sæsonen, hvor det er svært at sige, præcis hvad vi skal forvente. Det synes jeg, odds kan afspejle bedre end det pt. er tilfældet.

Team news:

Det vigtigste burde være være nævnt. Fenerbahce har de to klare startere Ozan Tufan og van der Wiel ude med skader på henholdsvis femte og tredje uge, mens Jeremain Lens som nævnt blev skadet i landsholdsregi onsdag, hvor de første meldinger lyder på et par ugers fravær. Robin van Persie måtte udgå af seneste ligakamp mod Akhisar Belediye med en skade i øjenregionen, der viste sig at være en flænge på øjenlåget og ikke så slem som først antaget. Derfor burde den hollandske stjerne være i spil til kampen. I karantæne er normalstarter Mehmet Topal.

Galatasaray kan stille i stærkeste og må kun se bort fra Sigthorrsson og Koray Günter, der begge har misset hele sæson hidtil. Førstnævnte er hentet ind som alternativ til angrebet, mens sidstnævnte er i periferien til førsteholdstruppen, hvor han fik tilspillet sig nogle enkelte kampe i sidste halvdel af sidste sæson.

Bud på startopstillinger:

Fenerbahce:

Demirel - Özbayrakli, Skrtel, Kjær, Kaldiriim - Neustädter, Souza - Sow, Sen - Van Persie, Emenike

Galatasaray:

Muslera, Sarioglu, Kaya, Balta, Carole - Cigerci, Inan - Podolski, Sneijder, Bruma - Derdiyok

Chancevurdering:

48–29-23

Oddset:

Unibet ligger fortsat i 2,08, som bookien åbnede i den 11. november. Nogenlunde samme leje åbnede Bet365, som siden er faldet til 2,05. Det rene 2-tal har flere steder været over odds 5, men ligger nu i 4,75 hos Bet365, 4,5 hos Unibet og 4,3 hos NordicBet, for nu at nævne nogle af udbyderne på det danske marked.

AH-varianten er naturligvis foreløbigt med en lav tilbagebetalingsprocent, men jeg vælger at acte nu, da jeg sagtens kunne se den falde inden længe og ikke ramme samme leje. Det er selvfølgelig op til den enkelte og temperament, om man vil afvente og se, om oddset stiger som TBP’en også gør det, jo tættere vi kommer på kampen. Jeg tror det ikke, men kan selvfølgelig tage fejl.

Alternativ værdi:

Jeg finder selv sagt også værdi i 2-tallet, men tager AH-varianten for mindre risiko. Ser også værdi i under 2,5 mål, der mange steder fåes til 2,05. En hurtig CV på O/U 2,5 mål vil jeg vurdere til 49/51.

Kilder: Fanatik, Transfermarkt, Oddsportal.

Velkomstbonus
Unibet
Omsætningskrav
10x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
40 kr
Anmeldelse
100% bonus op til 1.000 kr.
Omsætningskrav: 10 x bonus til odds 1,80 eller højere inden for 60 dage efter aktivering af bonus. Eksempel: Indbetal og få 500 kr. i bonus og omsæt for 10 x 500 = 5.000 kr.
Yderligere vilkår

Kun nye spillere | Bonussen skal gennemspilles 10 x til min. odds 1,80 inden for 60 dage | Minimumindbetaling: 40 kr. | Maks. bonus: 1.000 kr. | Cash-out bidrager ikke | Væddemål skal være afgjort for at bidrage

Regler og vilkår:  Vi henviser til Unibet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Viborg - FC Midtjylland
7 dec 14:00 3 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82Betano
Ekspert Cagliari - Roma
7 dec 15:00
Betvalue
2106%
1,72Betano
Ekspert Randers FC - AGF
7 dec 16:00
Betvalue
2107%
1,85Danske Spil
Ekspert Jacksonville Jaguars - Indianapolis Colts
7 dec 19:00 1 kommentar
Betvalue
2110%
1,88LeoVegas
Ekspert Minnesota Vikings - Washington Commanders
7 dec 19:00 2 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82LeoVegas
Ekspert Green Bay Packers - Chicago Bears
7 dec 22:25
Betvalue
3111%
3,60Bet365
Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.