Match center
Tabt
Spiltip af Weberen
den
3 kommentarer
29 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Hvem skal med videre i Europa League?
Der er lagt op til en lille finale i denne sidste runde. Twente og Besiktas kan nemlig begge gå videre, men det kræver en sejr, og det kan give mål i slutfasen.
- Chance
- 58%
- Betvalue
- 2106,1%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
- Rigtig/forkert
Betting tip
- Besiktas har en masse kvalitet og rutine i deres offensiv hvor de råder over spillere som Rashica, Immobile, Rafa Silva og Joao Mario blandt andet, og det kan give dem gode kort på hånden i slutfasen, hvor det skal afgøres.
- Twente ligger med 7 point og en målscore på -2 og Besiktas ligger med 9 point og en målscore på -4. Det kan dermed betyde at vi står med en kamp, hvor begge hold i slutfasen har brug for alle tre point. Især hvis Porto er foran over M. Tel Aviv der ikke har noget at spille for. Så det kan sagtens blive en slutfase, hvor et af de to hold kaster det hele over bord.
- Besiktas har det tredje højeste xGA med 15,3 og Twente ligger også i den høje ende med et xGA på 11, så det kan sagtens blive et opgør, hvor der bare kommer mange mål, og forhåbentligt også i slutfasen.
- I tre af de seneste fire EL kampe som Besiktas har spillet er der kommet en sen scoring, og for Twente er det sket i tre af de seneste 5 EL kampe.
- Besiktas skal på en svær udebane, og kan måske leve med et enkelt point, så jeg kan godt være nervøs for, hvor offensivt de vil gå ind til dette opgør, eller om de vil have en afdæmpet tilgang, hvilket kan være svær at ændre i løbet af kampen.
- Twente har scoret 7 mål over deres 7 Europa League kampe, og og har en xGF på 7,6 hvilket er et af de laveste i dette års EL. Så offensivt har de haft udfordringer i denne sæson.
- Twente har et profiler ude af dette opgør, bl.a. i den offensive afdeling (se holdinfo).
Oddsmarked
.
Holdene:
FC Twente: Hilgers, Lammers, Taha og Unuvar er alle ude for værterne.
Besiktas: Sanuc, Terzi og Uysal er alle ude, og derudover er Gabriel Paulisa tvivlsom.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar