Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 20%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 5,00
- Rigtig/forkert
Unibet skiller sig noget ud her med deres odds på angriberen Gerald Asamoah fra STP.
Bla har Betsson som ellers plejer at være godt med på disse spil, kun omkring odds 3,50 og her får man altså over odds 5.…
Nurnberg.
Lå for få runder siden i bunden, men det er blevet lavet om nu hvor man efter et par gode sejre er rykket op midt i ligaen.
Man overraskede stort, da de på udebane slog Stuttgart med hele 4-1, i øvrigt kom målene fra 4 forskellige spillere.
Senest fik man også uafgjort med hjem fra Schalke, et meget fint resultat.
De seneste hjemmekampe.
Frankfurt V 3-0
Bayer Leverkusen V 1-0
Hamburger SV V 2-0
Borussia Monchengladbach T 0-1
Hannover 96 V 3-1
Borussia Dortmund T 0-2
Det er ingen skam at tabe til Dortmund, for hvem har ikke gjort det i denne sæson.
Dog var deres nederlag til Gladbach meget skidt.
De fik dog 2 meget flotte resultater mod 2 af de bedste hold.
HSV ligger 7, mens Leverkusen er helt oppe på en 2 plads.
Nurnberg er meget stærke hjemme og det er således lykkes dem at vinde hele 7 af 11 hjemmekampe.
Man har holdt nullet i de sidste 3 hjemmekampe hvilket trækker ned, dog er der scoret 13 gange mod dem i 12 hjemmekampe.
Så man kan godt lave mål mod dem.
STP.
Oprykkerne har som ventet haft en meget hård sæson, men grunden et par gode resultater er holdet kommet op mod midten, så der er kommet lidt luft til bunden.
man vandt en meget flot sejr, da man på udebane slog HSV, i øvrigt 2 klubber der virkelig hader hinanden. så sådan en sejr kan altid bruges,
STP har også scoret godt med mål på det seneste, 3 mod Gladbach og 3 mod Koln, skal dog med at begge kampe blev spillet hjemme.
Men i de 2 kampe før dem scorede man altså også 2 gange bla ude mod Hoffenheim.
Holdet har scoret hele 13 mål i de seneste 8 kampe, så de er kommet i mål form.
Men holdet har ikke fået scoret i de sidste 2 kampe, så man skal lige have gang i målene igen.
Gerald Asamoah er manden der skal gøre det for STP, han var langt fra fast mand i starten af denne sæson, men er blevet på det seneste, hvilket har kastet flere mål fra sig.
Det er blevet til 13 kampe i denne sæson, hvor han faktisk kun er startet i 7 af dem. Så ganske fint at scorer 6 mål må man sige.
Lad os se på de seneste 6 kampe.
Han scorede ikke i den svære hjemmekamp sidst mod Hannover, men ude mod HSV som var en meget svær kamp, ja der vandt holdet 1-0 på et mål af netop ham.
Kampen før mod Gladbach blev det sørme også til en kasse. Ude mod Hoffenheim blev det også til et mål, det samme hjemme mod Freiburg, hvor han i øvrigt først kom ind efter 64 min.
Så han har bestemt vist han kan scorer i de svære udekampe.
Jeg forventer en kamp hvor Nurnberg vil have bolden mest, mens STP til at starte med vil satse på kontra.
Det kan jo ændre sig noget hvis Nurnberg skulle komme tidligt foran.
STP har næsten lige slået HSV på udebane, så selv om man langt fra er gode ude, dukker der et par gode resultater op.
Så jeg mener at oddset er for højt på Gerald Asamoah.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar