18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

FC Nordsjælland - Lyngby: Draw no bet: 2

3,75SportingBet
Right To Dream Park
Spiltip af buffer den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
47-28-25%
Betvalue
4121,8%
Spilbar ned til odds
2,88
Rigtig/forkert
Læs SportingBet-anmeldelse
Betting tip

Dette er mere end bare et lokalopgør. Det er et opgør mellem to klubber, der kunne stille indtil flere hold af spillere og trænere, der i tidens løb er skiftet fra den ene klub til den anden.

Oddslejet synes tilgengæld udelukkende at bygge på holdenes respektive form, der af flere årsager er misvisende i forhold til dette opgør. For FCNs vedkommende er det naturligvis UEFA-deltagelse, der trækker fra. Mens det for Lyngbys vedkommende, må forventes, at holdet vil blive stadig bedre kamp for kamp, og i særdeleshed til denne kamp, ikke vil mangle gejst og attitude, som holdets form ellers har været præget af.

Lyngby:

To nøglespiller har været på formmæssigt nulpunkt. A.C har været skadet, mens Aabech tilsyneladende bare har levet (skal vi kalde det) "mindre professionelt" i sommerferien. Der var et lille set-back for A.C for et par runder siden, men ellers må begge forventes at blive bedre kamp for kamp. (Det vil forventeligt gå hurtigst med A.C.. En af holdets vigtigste spillere).

Hvad enten "udfaldene" og manglende fight for hele holdets vedkommende, skyldes manglende motivation, eller som nævnt af nogle TV-eksperter; "hvilen på laurbær effekt" efter sidste sæsons overraskende overlevelse, eller slet og ret manglende fysisk form, så vil "udfalds-perioderne" forventeligt minimeres i denne kamp mod "storebror", hvor motivationen altid er i top:

Illustreret: Sidst holdende mødtes var i maj, hvor Lyngby (ganske vidst hjemme) vandt 1-0. Inden den kamp havde Lyngby kun vundet én af deres seneste 12 kampe. De tabte endvidere de 3 efterfølgende kampe.

Trupnyt:

Tauber er stadig skadet hvorfor Breesemann og Helstrup igen vil danne midterforsvar, mens backs må forventes at blive Cagara og Brandstrup. Bertolt og AC forventer jeg starter på den defensive midtbane (trods tilgangen af Bernier), hvilket vil give Aabech den offensive midtbaneplads. (Berniers tiolgang muliggør dog at flytte AC op på den offensive midt, hvis man vil presse højt fra start, med tanke på FCNs muligt trætte ben)

De øvrige offensiv pladser er umulige at spå om i opgøret, hvor trænere og spillere kender hinanden så indgående. 

Peter Madsen mener at nærme sig topformen (efter skadesplaget opstart).

Uffe Bech er meget aggresiv(og arbejdsom i sin spillestil og en joker til startopstillingen, hvis man vil presse højt.

...Samme kan tildels siges om Jonas Henriksen

Fetai er ubestridt topscorer med 3 mål.

Emil Larsen plejer at være selvskrevet.

FCN:

Har været gennem et hårdt program, senest med UEFA-cup kamp i Lissabon, med afslutning natten til fredag. Det kan ikke undgå at indfluere på spillernes tilstand til denne kamp.

Trupnyt:

Adu (defensiv midt) er stadig skadet, hvorfor Parkhurst måske får genvalg på den plads, hvor han gjorde det glimrende i Lissabon. I så fald må Søren Christensen nok starte på bænken, da Matti utvivlsomt starter inde.

Venstrebacken Mtiliga nærmer sig form og kan meget vel tænkes at få debut.

Granskov arbejdede hårdt i Lissabon og Bechmann var tvivlsom før kampen og mangler stadig form, hvorfor det vil være oplagt at erstatte de to med Laudrup og Mikkelsen. Om man vil satse på fart mod Lyngbys delvist tunge midterforsvar med Lawan, eller lade Rohde få den centrale angrebsplads er et åbent sørgsmål.

Endelig vil spillernes tilstand have en væsentlig indflydelse på Hjulmands foretrukne, der derved bliver svær at gætte.

Indbyrdes:

Da Lyngby var i Superligaen 07/08 scorede de dét eneste mål, der faldt i de 3 indbyrdes opgør. Efter genoprykningen sidste sæson trak de også det længste strå, for de indbyrdes kampe med to sejre mod en.

01/05-11 Superligaen Lyngby - FC Nordsjælland 1-0

14/11-10 Superligaen FC Nordsjælland - Lyngby 2-1

20/09-10 Superligaen Lyngby - FC Nordsjælland 2-0

15/05-08 Superligaen FC Nordsjælland - Lyngby 0-0

30/03-08 Superligaen Lyngby - FC Nordsjælland 0-0

29/07-07 Superligaen FC Nordsjælland - Lyngby 0-1

Kuriosum:

Lyngbys nysigning Bernier (der har holdt formen ved lige, ved at træne med hos FCN) scorede sejrsmålet for FCN i deres hidtil eneste SAS-liga sejr over Lyngby.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.