Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Solide FCM lukker af i vigtig EL-kamp
- Chance (Over-Under)
- 45-55%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Det taler for tippet:
- FCM har under Jess Thorup haft stor fokus på en solid defensiv. Det har i lange perioder været ganske succesfuldt.
- I de fem seneste kampe (to EL-kval og tre træningskampe) har FCM holdt buret rent. Modstanden har været svingende, men imponerende trods alt.
- FCM spiller typisk ekstremt disciplineret på hjemmebane i Europa. De sidste fem EL-hjemmekampe mod hold på eget niveau er endt under 2,5 mål.
- Den første af to kampe er i de fleste tilfælde ret forsigtig. Især for FCM gælder det om ikke at indkassere et udebanemål, der kan ødelægge meget.
- FCM er favoritter og skulle de kommer foran 1-0 vil begge sådan set være ganske godt tilfredse. Heller ikke ved 2-0 vil Vaduz satse unødigt.
- Vaduz er fra Liechtenstein, men spiller i den bedste schweiziske liga og er bestemt ikke uden evner. De kommer dog som udgangspunkt nok efter 0-0.
- Vaduz har solgt topscorer Sadiku, hvilket har svækket offensiven kolossalt. De har ifølge god schweizisk kilde ingen top-angribere tilbage.
- Samme kilde melder, at Vaduz kan stille med det bedst mulige forsvar. Med Grippo og Bühler i midterforsvaret er de ofte ganske solide.
Det skal du holde øje med:
- Kommer Vaduz foran, så skal FCM for alvor satse. Dog skal de også passe på 0-2 og der er stadig større sandsynlighed for, at FCM kommer foran.
- Måske er et top 3-hold i Danmark bare meget bedre end nr. 8 i Schweiz. Det er jeg nu stadig tvivlende overfor.
- Typer som Pusic, Sisto og Hassan kan kreere mange chancer på en god dag.
- FCM sagde farvel til Budurov, fast midterforsvarer i pausen, så Banggaard er nu tilbage som førstevalg. Det er en mindre svækkelse af forsvaret.
- Vaduz spillede ni af de sidste 12 kampe i sidste sæson over 2,5 mål. De endte nu stadig som det hold i ligaen med flest kampe under 2,5 mål.
Odds:
Oddset er faldet de seneste dage, da det startede i ca. 2,00 de fleste steder. Nu er mange bookmakere nede i lejet omkring 1,80, mens Unibet (under asian handicap) og Sportingbet dog stadig holder 1,95, hvilket må falde frem mod kampstart.
Team News:
FC Midtjylland er uden skadede Tim Sparv (midtbane, fast), men ellers er alle vigtige spillere udtaget. I forhold til sidste sæson har man sagt farvel til Bodurov (midterforsvarer, fast) og Kristian Bak (bak, skadet det meste af sidste sæson).
Jeg kender ikke spillerne fra Vaduz, men som nævnt har min schweiziske kilde informeret mig fint om deres kvaliteter, spillestil og tilgang til kampen. Vigtigt er det især, at de ikke rigtig har kvalitets-angribere til rådighed, og at de to bedste midterforsvarere, der hver især har været skadet i løbet af sidste sæson, nu endelig spiller sammen igen.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar