Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Der kan komme mange mål i Herning
DET TALER FOR FC MIDTJYLLAND:
- Europa League-kampene har sandsynligvis gjort, at FC Midtjylland har været tvunget til at starte forårssæsonen i bedre form end ellers planlagt.
- På papiret har man en stærk trup med tilgangen af Vaclav Kadlec, Singh, Bodurov, samt en Pione Sisto og Paul Onuachu i fornuftigt spillehumør.
- AaB har mistet Henrik Dalsgaard, mens også Kenneth Emil Petersen er solgt efter sæsonen – hvis han ikke er 100 % i hovedet hele tiden, får AaB-forsvaret problemer.
- FC Midtjylland er ret stærke på hjemmebane. Det fik Manchester United også at mærke, da man vandt 2-1 over den engelske storklub.
- AaB-topscorer Spalvis har døjet med lidt småskavanker – hvis han ikke er helt klar, så er det en stor bet for AaB, der lever på deres offensiv.
DET TALER FOR AAB:
- I min optik var AaB det bedst spillende hold i afslutningen af sidste sæson. Offensiven sprudlede.
- Man havde virkelig momentum. Hvis man kan spille videre på det, så er man afgjort en mesterskabskandidat.
- Thomas Enevoldsen - og AaB-offensiven - har været rigtig skarp i testkampene, og scorede blandt andet fire gange mod St. Pauli og to gange mod Malmö.
- I det hele taget har AaB virkelig set godt kørende ud i testkampene, og kampen mod Malmö endte også 3-0. Offensiven fortsætter bare derudaf.
- FC Midtjylland har med garanti brugt mange kræfter på United-kampene – og 5-1-nederlaget må gøre ondt.
CHANCEVURDERING:
Kom gerne med input
FCM: 2,25 (888sport)
Uafgjort: 3,50 (Scandic)
AaB: 3,60 (Cashpoint)
MULIGE SPIL
Personligt hælder jeg lidt mod et spil på AaB eller et spil på over 2,5 mål i kampen til odds 2,05 hos Bet365. Jeg tygger lidt på, om der er værdi i de udfald.
888sport og Unibet giver begge odds 4,35 på at Thomas Enevoldsen scorer et mål i kampen. Dét odds er jeg i al fald på.
TRUPINFORMATIONER:
FC Midtjylland må undvære Petter Anderson resten af sæsonen. Målmand Dahlin er på vej tilbage, men vogter næppe målet mod AaB.
AaB må formentlig undvære Jannik Pohl, mens også Rasmus Jönsson døjer med noget sygdom. Spalvis spillede ikke meget i testkampene på grund af småskavanker, men lur mig om han ikke spiller i denne kamp.
Se bud på opstillinger i matchcenter
Kilde: Holdnyt.dk, Tipsbladet, holdenes hjemmesider
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar