Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan FCM holde snor i Larsson
Der er lagt op til et topopgør i Parken, når FCM kommer på besøg, og jeg tror det bliver tæt og taktisk, men hvor Larsson bliver holdt i kort snor.
- Chance (Over-Under)
- 40-60%
- Betvalue
- 3111%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
- 4
- Larsson spillede fuldtid imod Qarabag, 92 min imod SønderjyskE, og fuldtid imod Silkeborg. Så jeg tvivler på at han bliver den offensive spiller der får 90 min. i dette opgør.
- FCM spiller med en 3-4-1-2 formation, hvor de har meget fokus på den defensive struktur, og det virker til at fungerer for dem, de er i hvert fald mere rolige i bagkæden, og det kan give FCK og Larsson udfordringer ift. at finde gode rum at få sendt skud afsted.
- Larsson snitter 2,4 skud pr. kamp i denne sæson, hvilket er højt, men kigger man hans seneste kampe så er det blevet til 1 imod Qarabag, 4 imod SønderjyskE , 3 imod Silkeborg, 2 imod Leverkusen, 2 imod Brøndby, 2 imod Basel og 2 imod Randers. Så altså 5 ud af 7 af hans seneste kampe er endt med at gå under linjen.
- Jeg kunne sagtens forestille mig et opgør, som vil blive med mange dueller, meget fokus med at holde organisationen, og to hold der vil spille med lav risiko, og det kan sende skudtotalen ned for Larsson.
- 3,0,2,0 skud er det blevet til for Larsson i hans seneste kampe imod FCM. Så det er ikke fordi han har brændt banen af imod FCM.
- FCK har hjemmebanefordelen, og det kan måske sende dem lidt længere frem, og være mere offensivt mindet. Det kunne også sagtens blive et opgør, hvor FCM vil trække sig lidt, hvilket igen vil give FCK gode muligheder for at komme frem og få en masse afslutninger.
- FCM kommer fra et CL opgør d.02/10, og har dermed haft kortere tid til at forberede sig til dette opgør, da FCK spillede d.01/10.
- Som jeg læser de forskellige foreslag på en start 11'er, så ligner det en 3-4-3 formation fra FCK, hvor det bliver Elyounoussi, Claesson og Achouri helt fremme, hvilket dermed også betyder at Larsson kommer til at starte lidt længere tilbage på banen.
- FCK snitter 11,5 skud pr. kamp, hvilket er det højeste snit efter 10 runder, og derudover så tillader FCM 9,5 skud imod sig pr. kamp, hvilket er det 5.højeste tillladte antal skud imod pr. kamp. Så det kunne godt være en cocktail for mange skud fra hjemmeholdet.
Man kan eventuelt afvente start 11'eren før man placerer sit kryds i dette opgør, da der er chance for at Larsson spiller længere fremme, eller måske slet ikke. Dette spil, hvor man kan gå under linjen har jeg ikke fundet andre steder.
Holdene:
FC København: (3-4-3): Kotarski – Pereira, Hatzidiakos, Suzuki – Larsson, Lerager, Delaney, Lopez – Elyounoussi, Claesson, Achouri
FC Midtjylland: (3-4-1-2): Olafsson – Diao, Erlic, Bech – Mbabu, Billing, Castillo, Bak – Simsir – Franculino, Cho
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar