Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Hollandsk rytter jagter tredje triumf i Belgien
- Chance
- 10%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 10,00
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU SPILLE DEN:
- Niki Terpstra så rigtig stærk ud i Tirreno-Adriatico, og selvom resultaterne mangler, så ligner det at formen er på plads.
- Vinden ser ud til at ramme rigtigt i forhold til at lave noget sidevind undervejs i løbet. Jo hårdere det bliver, jo bedre er det for Terpstra.
- Holdrolle: Med hurtigere folk på holdet (Gaviria især, men Gilbert og Stybar hurtige i små grupper) er Terpstra holdets offensive kort i finalen. *
- Det har været en ringe brostenssæson indtil videre for Quick Step, og det er holdets boss, Lefevre, næppe tilfreds med. Ej heller de belgiske medier.
- Han har vundet løbet to gange tidligere, og har indstillet sigtekornet på en tredje triumf. Det vil give ham rekorden for flest sejre i løbet.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:
- Fortællingen om for mange kokke. Quick Steps hold er fyldt med kaptajner (Gaviria, Stybar, Terpstra og Gilbert) og knap så mange hjælpere. **
- Terpstra havde naturligvis foretrukket, hvis vejret var præget af regn. Det ligner solskin, men dog med chance for viftekørsel.
- Hvis vinden udebliver, så er det et løb, der fra tid til anden ender i en større spurt. ***
- Løbet er blevet et WorldTour-løb. Der er vigtige point på spil, og kvaliteten af feltet er blevet større end normalt.
- Terpstra kan kun slå meget få ryttere i en spurt, så han skal sandsynligvis alene hjem til målstregen.
Argumenter i kursiv: Argumenter jeg mener bookmakerne især overser/fejlvurderer.
MARKED:
11,00 – 888sport, Unibet
OBS: Bwin er ude med odds 12,00
Også odds her:
10,00 – Bet365, Betfair Sportsbook
De fleste giver odds 10 på hollandsk triumf. Jeg har 10 % på ham, så en betvalue på ren 100 %. Da analysen blev påbegyndt var også Bet365 i odds 11.
NOTE:
* = Det låser også lidt de andre hold. Skal man forsøge at lukke hullet op til Terpstra, så Gaviria sandsynligvis kan spurte sig til sejren?
** = De har op til denne sæson mistet både Stijn Vandenbergh og Guillaume van Keirsbulck. To solide ryttere, hvor særligt førstnævnte kunne køre sin chance, men som primært var hjælpere – sådanne typer mangler de.
*** = I tilfælde af en spurt har Quick Step Floors den bedste sprinter (på papiret: Gaviria), så holdet vil være tilfreds med udfaldet nærmest uanset hvad.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar