Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Selvsikre Jonas Wind skyder Moldova i sænk
VM-kvalifikation, Gruppe F
- Chance
- 48%
- Betvalue
- 2105,6%
- Spilbar ned til odds
- 2,08
- Rigtig/forkert
- Der er kommet stor fokus på Jonas Wind, der udover kåringen som Årets Talent i dansk fodbold nu også ligner Hjulmands foretrukne spidsangriber.
- Efter mål mod Belgien og Sverige kom Jonas Wind op på 3 landsholdsmål i 5 kampe med scoringen i 2-0 sejren over Israel.
- Det danske mandskab bør kunne sætte Moldova under pres og der er forventning om en dansk storsejr.
- Den danske defensiv virker velorganiseret med Simon Kjær som styrmand foran Schmeichels bur.
- Moldova har ikke stærke offensive profiler og det vil være overraskende, hvis de kan skabe de store målchancer.
- Moldova indledte deres VM-kvalifikation med 1-1 hjemme mod Færøerne efter 7 landskampe i træk uden at komme på måltavlen.
- Det er trods alt kun 6. landsholdskamp for den 22årige Jonas Wind og der er mere rutine i angrebsmakkerne Braithwaite og Yussuf Poulsen.
- Mod Israel oplevede vi at Wind ofte trak lidt ned i banen, hvilket bl.a førte til assist til Braitwaites åbningsmål.
- Der er et tæt landsholdsprogram og det er sandsynligt, at Wind ikke spiller samtlige 90 minutter.
- Skulle Danmark kommer konfortabelt foran, så kan det slække på den defensive fokus og give Moldova chancen for at komme på måltavlen.
Se også vores odds-artikel til Danmark - Moldova: www.betxpert.com/artikel/danmark-moldova-odds-optakt-vm-kvalifikation
ODDS
Vi finder dette odds 2,20 hos Danske Spil for Jonas Wind scorer flere mål end Moldova.
Spillet bliver voided, altså indskud tilbage, hvis Jonas Wind ikke er i startopstillingen.
Spillet er tabt ved lige mange mål.
I finder spillet under: Fodbold - VM kvalifikation - Danmark Moldova - Spillere
Danske Spil tilbyder odds 1,80 for Jonas Wind scorer i kampen, mens de har odds 3,10 for Moldova får scoret i kampen.
Kampen mod Moldova spilles i Herning uden tilskuere.
FORVENTEDE STARTOPSTILLINGER
DANMARK
Schmeichel; Dalsgaard, Kjær, Christensen, Stryger Larsen; Nørgaard, Jønsson; Poulsen, Wind, Braithwaite, Dolberg.
MOLDOVA
Namasco; Posmac, Epureanu, Armas; Jardan, Carp, Ionita, Rata, Reabciuk; Nicolaescu, Damascan.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar