18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Danmark - Bulgarien: Over 1,5 Mål i 1. halveg (1H)

3,25Bet365
Parken

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (Over-Under)
32-68%
Betvalue
1104%
Spilbar ned til odds
3,13
Rigtig/forkert
Læs Bet365-anmeldelse
Betting tip

Danmark tager i en frostkold Parken imod Bulgarien, der indtager gruppens 2. plads og endnu ikke har tabt i VM-kvalifikationen. Bookmakerne forventer en taktisk affære uden særlig mange mål i den første del af kampen, men jeg synes de har sat forventningerne til få mål lidt for højt.

Jeg ser derfor værdi i over 1,5 mål i 1. halvleg til odds 3,25 hos bet365.

Danmark

Danmark er kommet fornuftigt fra start i denne kvalifikation, hvor de efter denne kamp har overstået 5 ud af de 6 på papiret "svære" kampe. De har så mødt de formodede stærkeste (udover dem selv) 3 hold på både ude- og hjemmebane med undtagelse af Italien, som stadig mangler at gæste Parken.

5 point er det blevet til inden dette opgør, hvilket må siges at være godkendt, men en sejr må være succeskriteriet i denne kamp.

Danmark har scoret 5 mål i de første 4 kampe i kvalifikationen, og 2 af disse er faldet i første halvleg (mod Italien og Bulgarien). I den anden ende har de lukket 4 mål ind, hvor de 3 er lukket ind i 1. halvleg.

Kigger man længere tilbage, så har Danmark scoret 13 mål i 1. halvleg i de seneste 12 kampe (fra 2011), der ikke har været venskabskampe.

Det vidner om et dansk hold, der gerne vil finde deres spil tidligt i kampen, og ikke nødvendigvis vil bruge lang tid på at finde ind i konceptet og finde nøglen til at bryde modstanderen op.

Og med den selvtillid som danskerne uden tvivl har tanket op i Tjekkiet, så vil jeg heller ikke blive overrasket, hvis de forsøger at tage den med på banen fra første fløjt, og forsøge at spille aggressivt fra start. Dette kan også være med til at løfte tilskuerne.

Danmark har umiddelbart alle mand klar i forhold til kampen mod Tjekkiet, hvor Eriksen og Krohn-Dehli dog er meldt tvivlsomme, men burde være klar til denne kamp.

Jeg forventer samme startopstilling som mod Tjekkiet bortset fra Kvist, som jeg tror glider ind i startopstillingen i stedet for Stokholm.

Jeg kan godt forestille mig at spillere som Cornelius og Jørgensen, der spiller på hjemmebanen i morgen, brænder for at vise sig frem fra starten af kampen og kommer ud i et meget højt gear - Eriksen må ligeledes føle, at han mangler at vise hjemmepublikummet hvad han kan. Lykkedes det danskerne at finde det rigtige spændingsniveau, så tror jeg godt de kan straffe bulgarerne tidligt i kampen.

Bulgarien

Bulgarien ligger måske lidt overraskende på gruppens 2. plads, hvor de endnu ikke har tabt en kamp. De har dog heller ikke endnu vundet over deres direkte konkurrenter, som må være Italien, Tjekkiet og Danmark - her er det blevet til 3 uafgjort kampe, hvoraf de 2 har været på hjemmebane.

I deres øvrige kampe har de slået Armenien med 1-0 hjemme og senest Malta 6-0 hjemme. Så set i lyset af, at Bulgarien har spillet 4 af deres 5 kampe på hjemmebane, så har Bulgarien nok ikke fået mange flere point end man kunne forvente på forhånd.

Jeg kunne godt forestille mig, at Bulgarien som udgangspunkt spiller defensivt, da et uafgjort resultat nok vil være ganske fint for dem, og denne defensiv viste sig da også svær for danskerne at bryde op i den første kamp trods 11 mand mod 10.

Bulgarien har dog scoret 5 af deres 10 mål i 1. halvleg i kvalifikationen, og kun mod Tjekkiet (hvor de slet ikke fik scoret) er det ikke lykkedes dem at score i 1. halvleg. I den anden ende har de lukket alle deres 3 mål ind i 1. halvleg.

Rent statistisk tyder det derfor ikke på, at Bulgarien er gode til at lukke ned i 1. halvleg, men de har som sagt også spillet på hjemmebane i de fleste af kampene, hvor udgangspunktet nok har været lidt anderledes end i denne kamp.

Bulgarien har højreback Minev i karantæne til kampen, men har til gengæld Manolev tilbage, som kan dække denne plads.

Match up

I den første kamp var Bulgarien det bedste hold på banen mens de var 11 mand, og de var også fortjent foran 1-0. De spillede friskt til fra starten, men efter deres reducering til 10 mand gik de naturligt nok langt tilbage på banen, og ville forsvare sig igennem resten af kampen. Danmark fik slet ikke kombinationerne til at at fungere i kampen og havde reelt ikke mange store chancer på trods af godt en time i overtal.

For Danmarks vedkommende så spillet langt bedre ud i især 2. halvleg mod Tjekkiet, og formår de at tage det spil med til kampen her, så tror jeg det vil være et spørgsmål om tid, før de får slået hul på Bulgariens forsvar. Med Bulgariens selvtillid ovenpå en 2. plads og senest en 6-0 sejr, så har jeg også svært ved at tro på, at de vil være helt tilfredse med bare at "parkere bussen", og de vil trods alt nok prøve at spille direkte og komme til chancer på den måde.

Jeg forventer ligesom bookmakerne, at kampen kan blive taktisk fra start og chancen for få mål i 1. halvleg er da bestemt også til stede. Jeg tror dog at Danmark vil spille friskt til fra start og lykkedes det Danmark at få scoret, så vil Bulgarien være tvunget til at komme frem, hvilket alt andet lige vil skabe endnu flere chancer i begge ender af banen.

Begge hold har offensive spillere med masser af selvtillid, der også har vist målfarlighed, hvor Danmark især har Cornelius, men også Jørgensen har vist sig meget skarp i Superligaen. Bulgariens Tonev, der scorede hattrick mod Malta, må også spille med stor selvtillid, og Bulgarien har i det hele taget en god offensiv, der kan være farlig for danskerne.

Banen i Parken bør også tale til Danmarks fordel, da de selvfølgelig kender den betragteligt bedre end Bulgarien, men den plejer også at være god og jævn, hvilket er en fordel for danskerne, der gerne vil spille langs jorden. Derudover kan det tilføjes, at der blev lagt ny bane for en måneds side, hvilket bør tale for en god bane.

Skulle Bulgarien score det første mål i kampen, så vil de med stor sandsynlighed pakke sig endnu mere ned og overlade det meste spil til Danmark, der så vil stå i samme situation, som den sidste time af deres sidste opgør.

Alt i alt synes jeg dog, at bookmakerne generelt undervurderer chancen for min. 2 scoringer i 1. halvleg og Bet365 topper markedet med odds 3,25 på dette udfald.

Velkomstbonus
Bet365
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.20
Min. Bonus
50 kr
Anmeldelse
100 % velkomstbonus op til 1.000 DDK
Omsætningskrav: Væddemålskreditter fra 50 kr, op til 1.000 kr. Min. odds og væddemålsundtagelser gælder. Gevinster er eksklusive indsats for væddemålskreditter.
Bonuskode: Benyt bonuskoden BETX1000 når du opretter en konto hos Bet365 for at opnå den bedste bonus Yderligere vilkår

Kun tilgængeligt for nye kunder.

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bet365 hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.