Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 34-0-66%
- Betvalue
- 2107,1%
- Spilbar ned til odds
- 2,94
- Rigtig/forkert
Første møde i sæsonen mellem de to divisionsrivaler. De tabte begge deres seneste kamp, og skal altså have revanche i dag. Begge hold har mistet en nøglespiller, men har til gengæld fået en breddere trup. Jeg synes Dallas har det bedste hold, og jeg tror godt de kan tage en tomålssejr her. StanJames med 3.25.
Der er generelt ikke store forventninger til Dallas i år, men jeg synes de ser meget spændende ud, og tror de nok skal nå slutspillet. Man har mistet Brad Richards, som er et stort slag offensivt, men bredden er blevet styrket. I dag får man Adam Pardy med for første gang, efter han kom til i off season. Han vil styrke defensiven. Grossman er stadig ude. Lehtonen vandt sin eneste kamp i målet i denne sæson, hvor han kun tillod et enkelt mål. Han står igen her.
Phoenix tror jeg til gengæld slet ikke på. De har mistet store profiler, hvor den største er målmand Bryzgalov, og defensiven ser generelt meget svag ud. I første kamp tillod man også 52 skud, og lukkede 6 mål ind. Mike Smith stod der, og han har fået genvalg i dag.
Jeg tror Dallas vinder i dag, og jeg synes der er fin værdi i en sejr på mindst to scoringer.
Dallas Stars: 1-1-0
Hjemme: 1-0-0
For tredje sæson i træk, missede man sidste år slutspillet. Her kunne man have sikret sig en plads, men tabte i sidste runde. Det har man så taget kosekvensen af i år, og fået ny træner og en breddere trup. Man har mistet en stor spiller i Brad Richards, som er draget til New York, men samtidigt fik man frigjort noget lønplads, og er samtlet set blevet stærkere. Jeg tror de når slutspillet i år, og har et meget spændende hold. Det hander meget om om unge Jamie Benn kan fortsætte, hvor han slap sidste år.
Offensiven kommer som sagt til at mangle Brad Richards. Den fantastiske center vil individuelt set blive savnet, men kigger man samlet over hele truppen, synes jeg man er blevet godt dækket ind.
Defensivt er man blevet forstærket af Adam Pardy, som indtil videre ikke har været med i denne sæson. Han er dog forventet at spille i dag, og forsvaret skulle altså være stærkere. Danske Philip Larsen har i øvrigt fået fint med tid i de to første kampe. I sidste sæson hentede man Alex Goligoski ind, og han var en kæmpe succes. Han er en rigtig dygtig.
Alt i alt har man faktisk et fint hold, som jeg tror rækker til playoff i år. Man vinder formentligt ikke ligaen, men jeg synes fremtiden ser lys ud.
Formen: 1-1-0
Streak: L1
Begge sæsonens første kampe har været mod Blackhawks, hvor man vandt på hjemmebane og tabte ude. Hjemme vandt man 2-1, på mål af Goligoski og Benn i 2. periode, mens man godt nok tabte med 5-2 på udebane. I denne kamp var det dog reserven Andrew Raycroft, som stod i buret. I dag er man så på egen is igen, og vil forsøge at tage sin 2. sejr i træk her.
Formen:
Adam Pardy som kom til i off season, har indtil videre været ude med en skade. Han skulle dog være med her, og vil styrke defensiven. Nicklas Grossman er dag-til-dag, men forventes ikke at spille, hvilket han heller ikke har gjort endnu.
Starting goalie:
Kari Lehtonen:
W-L-OTL 1-0-0
GAA 1.01
SVPCT .974
SHO 0
SV 37
Min 59:34
Kari Lehtonen starter her, og skal fortsætte formen fra sidste kamp. Her lukkede han kun en enkelt kasse ind, på 38 skud, og stod altså med en redningsprocent på hele .974. Rigtig god start, som også viser hvor god han er, og han skal altså finde den form igen.
Pheonix Coyotes: 0-1-0
Ude: 0-1-0
I off season har man mistet en kæmpe profil i Ilya Bryzgalov, og hans vigtighed fik man set i første kamp. Har lukkede man hele 6 mål ind, men det var også defensivens skyld. De lod Sharks få hele 52 skud på mål, og det virker som om at defensiven er lidt usikker med en ny målmand.
Bredden er dog blevet styrket, og man har hentet Langkow og Rafi Torres ind, for at erstatte Belanger og Stempniak. Offensivt synes jeg man er kommet meget godt ud af off season, og den burde egentligt kunne gøre det så godt som sidste år.
Defensiven synes jeg er blevet svækket markant. Som jeg har været inde på er goalie Bryzgalov smuttet til Philly, hvilket skaber lidt usikkerhed. Samtidigt er Ed Jovanovski smuttet. Jeg glædede mig meget til at se hvordan de ville få det til at fungere, men det gik altså slet ikke i første kamp, hvor man lukkede hele 6 scoringer ind.
Alt i alt ligner det en meget svær sæson i Phoenix, hvor flere store profiler er smuttet, og jeg forventer dem ikke til at gøre meget væsen af sig.
Formen: 0-1-0
Streak: L1
I første kamp mødte man Sharks. Her tillod man hele 52 skud, hvoraf 6 gik i mål. Så er det svært at vinde, og man fik da også en nederlag. Offensiven virkede egentligt fin, og det ligner at man skal leve på offensiven i denne sæson.
Trupnyt:
Man har ikke nogen vigtige skader.
Starting goalie:
Mike Smith:
W-L-OTL 0-1-0
GAA 6.18
SVPCT .885
SHO 0
SV 46
Min 58:13
Han fik ikke den bedste start på sæsonen, men stod som sagt også overfor mange skud. Han kan meget vel komme i problemer igen mod en fin Dallas offensiv.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar