18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Confederations Cup: Uruguay scorer over 7.5 mål mod Tahiti.

1,85SportingBet
Spiltip af CDbjerg den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
58%
Betvalue
2107,3%
Spilbar ned til odds
1,72
Rigtig/forkert
Læs SportingBet-anmeldelse
Betting tip

Tahiti-Time !

Desværre skal vores kære venner fra Tahiti spille deres sidste kamp ved CC, og det ærger mig lidt for jeg kunne godt bruge nogle flere kampe med dem. Eller rettere sagt min pengepung kunne. :)

Uruguay er i en must-win kamp i morgen mod Tahiti, og det bliver vidst ikke det store problem.

Både Uruguay og Nigeria har hver 3 point, men pt er Nigeria bedst da de har en klart bedre målscorer end Uruguay.

Dette skyldes at de vandt 6-1 over Tahiti, så selvom de tabte den indbyrdes kamp mod Uruguay, ligger de stadig bedst.

Jeg må indrømme jeg tror ikke Nigeria slår Spanien, men hvem ved, mere mærkelige ting er sket før.

Spanien kan godt finde på at stille med rene reserver, som mod Tahiti, men jeg forventer det bliver en blandet landhandel, og lige meget hvad det ender op med, vil Nigeria få det svært.

Det stiller Uruguay i den situation at de skal op og lave nogle mål så de bliver bedst i det indbyrdes regnskab med Nigeria.

Lige pt er de 4 mål efter Nigeria, men det er ikke helt nok for lad os sige Nigeria scorer bare et mål mod Spanien så har de lavet 8 mål i alt og det skal Uruguay mindst udligne. 

Det lyder nok en smule indviklet, men reglerne for videre kvalifikation er som følger (fra Xscores):

1. Greatest num of points obtained in all Group matches; 
2. Goal difference in all Group matches; 
3. Greatest num of goals scored in all Group matches. 

Er der stadig lighed gælder dette: 

1. Greatest num of points obtained in the Group matches between the teams concerned; 
2. Goal difference resulting from the Group matches between the teams concerned; 
3. Greater num of goals scored in all Group matches between the teams concerned; 
4. Drawing of lots by the FIFA Organising Committee.

Så De er tvunget frem over stepperne, da de ikke kan risikere Nigeria vinder og evt laver mål mod Spanien.

Som sagt tror jeg det er utænkelig de vinder Nigeria, men chancen er der bestemt.

Tahiti har som skrevet tidligere tabt 1-6 til Nigeria, et nederlag der burde havde været meget større da de afrikanske spillere bestemt ikke var skarpe. Nummer 2 kamp var mod Spanien og her fik de endnu engang øerne i maskinen. 10-0 vandt Spanien og igen kunne de nemt have tabt meget større Tahiti.

De er rene amatør spillere og omkring halvleg i begge kampe har de simpelthen været fuldstændig tømt for kræfter.

i forhold til andre små hold, pakker Tahiti sig ikke, de presser på for at se om de kan lave et mål, hvilket være en sejr for dem. Desuden står de yderst højt på banen, hvilket er ren kræs, for angribere som Suarez, Cavani og Forlan.

Jeg forventer at Uruguay spillet i stortset stærkeste da de ikke kan nøjes helt med at fedte den sikre sejr, men er tvunget til at vinde stort.

Diego Lugano er ude med karantæne og forventes at blive erstattet af Sebastian Coates.

Vil ikke komme så meget ind på de forventede opstillinger, men er der nogle der mener dette er livsnødvendig kan de ses her: 

http://www.goal.com/en-gb/match/97897/uruguay-vs-tahiti/preview

Jeg synes dette odds er fremragende, da asian/handicap linjen ligger på -7.5, og burde give noget mindre.

Bet365 giver lige nu 1.80 på -7.5,-8 fx.

Skal jeg foreslå et bette sidebet vil det være at der bliver scoret flest mål i 2 halvleg.

Dette fås til omkring odds 2.20.

Held og lykke til dem der følger.

CDbjerg..

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.