Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 33-20-47%
- Betvalue
- 3110,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,42
- Rigtig/forkert
Chelsea
Chelsea er startet med fuld fart i Premier League, og selvom jeg ikke er én af dem, der falder på halen over deres storsejre (der udelukkende har været mod lavere rangerede hold), så må jeg indrømme, at de ser stærke ud. Specielt Michael Essien's tilbagevenden til fuld form er bemærkelsesværdigt, men også Didier Drogba har udviklet sit spil til nu også at være i kreatørens rolle og mestrer angrebsspillet til UG. Ivorianeren har desuden scoret 12 mål mod Arsenal de sidste 12 kampe, så han er et godt bud på en målscorer i kampen; specielt taget i betragtning, at han sad ude mod Marseille grundet karantæne.
Derudover har The Blues undgået skader i år (bortset fra en kort skade til Frank Lampard), og det har givet kontinuitet og stabilitet. Carlos Ancelotti har vist sig at være den helt rigtige mand til jobbet på ”Bridge”, og med ham ved roret har Chelsea sejret hhv. 2-0 og 3-0 mod Wenger og co.
Trupnyt
Frank Lampard (midtbane - skadet) er stadig ude. Salomon Kalou (angriber - reserve) og Yossi Benayoun (midtbane - reserve) er ligeledes på skadesbænken, men Didier Drogba (angriber - fast) vender tilbage til holdet efter sin karantæne i midtugens CL-opgør mod Marseille.
Trup
Cech, Ivanovic, Terry, Alex, Cole, Ramires, Mikel, Essien, Anelka, Borini, Kakuta, Malouda, Ferreira, Bruma, Zhirkov, Sturridge, Turnbull, Van Aanholt, McEachran, Drogba
Forventet startopstilling (4-3-3)
Cech
Ivanovic – Terry – Alex – Cole
Essien – Mikel – Ramires
Anelka – Drogba - Malouda
Arsenal
The Gunners’ sæson har været symptomatisk for deres færd i Premier League de sidste mange sæsoner. I perioder spiller de blændende fodbold og saver hold over (bl.a. Blackpool, Braga og Bolton), men andre gange taber de ud af det blå (senest mod West Bromwich i weekenden på Emirates Stadium, hvor det til tider så alt for nemt ud for The Baggies). Den stabilitet, som Chelsea eksempelvis besidder, skal Wenger have fundet frem i holdet, hvis de skal have nogen helst mulighed for at vinde Premier League i år.
Når det så er sagt, så har holdet som nævnt enkelte dage, hvor alt går op i en højere enhed, og sker det på søndag, så kan Chelsea sagtens få det svært. Deres største problem bliver efter min mening at få håndteret Chelsea’s fysiske pres. Spillere som Nasri, Wilshire, Rosicky, Denilson og Arshavin lever på deres teknik og hurtighed, men hvis de ikke får plads og tid, er deres bidrag relativt beskedent. Det er derfor et kæmpe plus for mandskabet, at Abou Diaby er blevet klar igen, så ham og Alex Song kan udkæmpe kampene på midtbanen.
Trupnyt
Desværre for Arsenal bliver stjernen over dem alle, Cesc Fabregas (midtbane - fast), ikke klar, og det giver naturligvis Chelsea en ekstra fordel. Manuel Almunia (målmand - fast) er ej heller klar, men det er ikke nødvendigvis dårligt for The Gunners, for Lukasz Fabianski (målmand - reserve) gjorde det fremragende mod Partizan i midtugen. På Arsenals lange skadesliste er også: Nicklas Bendtner (angriber - fast/reserve), Kieran Gibbs (back - reserve), Theo Walcott (kant - fast), Aaron Ramsey (midtbane - reserve), Robin van Persie (angriber - fast) og Thomas Vermaelen (forsvar - fast).
Trup
Fabianski, Sagna, Squillaci, Koscielny, Clichy, Nasri, Song, Wilshere, Rosicky, Arshavin, Chamakh, Szczesny, Denilson, Diaby, Eboue, Lansbury, Djourou, Vela
Forventet startopstilling (4-5-1)
Fabianski
Sagna – Koscielny – Squillaci – Clichy
Nasri – Wilshire/Rosicky – Song – Diaby – Arshavin
Chamakh
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar