Tabt
Tips & Spilforslag
Carlo Janka - Klaus Kroell: Janka
Spiltip af Avint
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Carlo Janka
Nr. 2 på ranglisten over styrtløb. nr. 2 på den samlede rangliste. Han har kørt imponerende i år, hvor han har stået øverst på podiet to gange. Han vandt i Wengen og i Beever Creak i overbevisende stil, og har generelt været rigtig stabil i denne sæson. Han ter sig bedst på fartdisciplinerne, og er blandt favoritterne til at vinde Downhill, eller i hvert fald til en top 3-placering. Janka er virkelig sprunget frem i år, og jeg kan ikke se hvorfor hans fantastiske kørsel skal slutte i Vancouver. Det har været hans sæson, og jeg tror han får sig en fortjent medalje med hjem fra denne disciplin.
Desuden har han ikke styrtet i Downhill i år.
Klaus Kroell
Kroell har kørt ganske habilt de seneste par sæsoner, men i denne sæson har han ikke kunne fået det til at glide som det plejer. Han har virkelig ikke kørt godt, og det er også blot blevet til to top 10 placeringer. Han har erfaring i modsætning til Janka, men jeg tror ikke på, at han går ind i sin anden ungdom i Vancouver - der har ikke været noget som helst der kunne tyde på det i hvert fald. Han er nr. 46 på den samlede rangliste og nr. 15 på styrtløbsranglisten. Han har haft rigtig mange placeringer omkring top 15, men han er en klasse under Janka.
Konklussion
Janka har vaeret bedre koerende end Kroell hele saesonen, og burde vaere en klasse bedre. Jeg kan ikke se hvorfor Unibet har sat oddset som de har, i mine oejne er det i hvert fald helt ude i hampen. Jeg tror kometen fortsaetter sin form, og slaar Kroell i denne duel. Desuden har Kroell kun slaaet Janka 1 ud af de 7 gange de har loebet Downhill i aar.
Spil glad.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar