Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 55-28-17%
- Betvalue
- 1103,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Bury # 4 (hjemme: 4-5-3 16-13)
Bury FC må skæve misundeligt til storebrødrene Manchester United og Manchester City, der spiller om millioner og mesterskab. I Bury har man nok at se til med at tage det endegyldige ryk fra den fjerdebedste række og op i League One.
Måske kan det lykkes i denne sæson, hvor holdet halvvejs igennem sæsonen ligger kun et point fra den tredjeplads, som giver direkte oprykning til League One. Formen er fin for tiden, hvor man kommer som ubesejret i fire kampe i streg. De sidste to er vundet; først slog man hjemme Shrewsbury, der er stærkere end Burton med 1-0 og i sidste runde var man så onde ved Macclesfield på udebane ved at slå dem 2-4.
I Macclesfield kampen fik man sin angrebsstjerne Andy Bishop med igen, og han viste, at han er helt klar igen oven på lange tiders skadesproblemer. Dermed kan man stille med en super farlig angrebsduo i Andy Bishop og Ryan Lowe (17 sæsonmål). Det giver holdet en kæmpe fordel.
Hjemme er man faktisk ikke skræmmende med blot fire sejre i 12 kampe. 17 point har man hentet hjemme mens det har givet 26 point på udebane. Burys ganske magre hjemmebanestatistik er givet noget af det der trækker oddset lidt op. Jeg vælger at tro på, at Bury form- og trupmæssigt er så godt kørende lige nu, at man har alle muligheder for at hente sin femte hjemmesejr i sæsonen. Motivationen bør også være helt i top, da en sejr kan sende holdet op på tredjepladsen.
Trupnyt/status:
Alle mand klar.
Formen:
01/02-2011 Macclesfield League 2 2-4
28/01-2011 Shrewsbury (HJ) League 2 1-0
21/01-2011 Southend League 2 1-1
15/01-2011 Aldershot (HJ) League 2 1-1
08/01-2011 Accrington League 2 1-0
Burton # 22 (ude: 1-3-6 9-16)
Hvad Burton ikke har leveret i ligaen, det har de sørme leveret i pokalfodbold i denne sæson, hvor den lille klub, der er ganske ny i ligafodbold, efter mange år i Conference League, har leveret flotte resultater i FA Cuppen. Man slog højst overraskende Championship-holdet Middlebrough med 2-1 på hjemmebane – en kæmpe overraskelse og triumf. I runden efter fik man dog klø af et andet Championship-hold Burnley.
FA Cup succes parret med sneproblemer har betydet, at Burton har siddet en masse kampe i League Two over, så når man kigger nærmere på holdets placering, så er det tydeligt, at den ser værre ud end den er. For holdet har nemlig hele seks kampe til gode i forhold til Barnet under stregen. Så selvom man ligger á point med de to hold under stregen, så har man reelt en kæmpe fordel i at man har 18 point at kæmpe om, som nedrykningsrivalerne ikke har. Det giver til gengæld den ulempe at Burton får et uhyggeligt sammenpresset program i den sidste halvdel af sæsonen.
Nu gælder det så en svær udekamp mod Bury. Man var stadig i total pokal-kulder i sidste runde, hvor man fik en gedigen 3-0 øretæve ude mod Shrewsbury, der ellers har været i meget svingende form. Det ses meget ofte at hold der har pokalsucces får meget svært ved at overføre succesen til ligakampene også. Det har Burton i hvert fald haft. Fire af de sidste syv ligakampe er tabt.
Man mødte således netop Bury tilbage i november sidste år, og her fik man en 3-1 øretæve.
Udebanekampe er ikke Burtons livret – ti kampe har kastet seks nederlag af sig og kun en sejr. Spørgsmålet er, om Burton kan komme tilbage mentalt efter pokalkampene og om holdet kan mande sig op på udebane.
Trupnyt/status:
Alle mand klar.
Formen:
01/02-2011 Shrewsbury League 2 3-0
29/01-2011 Burnley FA Cup 3-1
08/01-2011 Middlesbrough (HJ) FA Cup 2-1
03/01-2011 Port Vale League 2 2-1
01/01-2011 Shrewsbury (HJ) League 2 0-0
Indbyrdes:
19/11-2010 Burton Bury League 2 1-3
05/04-2010 Bury Burton League 2 3-0
31/10-2009 Burton Bury League 2 0-0
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar