Tabt
Tips & Spilforslag
Burton Albion - Altrincham: X (0-1)
Spiltip af Anders Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 39-29-32%
- Betvalue
- 2108,8%
- Spilbar ned til odds
- 3,45
- Rigtig/forkert
Betting tip
Det regulære 1 tal er nede i odds 1,43 hos 188bet. Det er ikke mange procent, der skal flyttes for at finde værdi, men den er minimal. Vi går efter det høje værdifulde odds hos Danbook, der giver 3,75, hvilket også Nordicbet er ude med. Til sammenligning ligger de fleste bookies på odds 3,60. Hjemmesejr på mere end 1 mål er i odds 2,20 hos Bet365, men som sagt bedst værdi i smal hjemmesejr.
Burton # 1 (hjemme: 10-3-0 31-14)
Fantastisk sæson Burton Albion har haft indtil videre. Holdet sidder suverænt på førstepladsen og kan efterhånden øjne League Two bold i næste sæson. Der er lang vej igen, men holdet har vist flot moral og styrke.
Man mistede sin manager Clough, der gennem 10 år har siddet i managerstolen hos Burton, han tog tilmed 4 af de assisterende folk med sig, da han fik chancen hos Derby i The Championship. Den slags kan øjeblikkeligt kaste et hold ud i sportslige problemer, da fundamentet for spillerne er væk. Bare se på Crewe Alexandra i League One, der er i store problemer efter manageren igennem mere end 20 år, Dario Gradi overlod stolen til yngre kræfter.
Dette har dog ingenlunde været tilfældet hos Burton, der nærmest virker ustoppelige. 12 sejre i træk er holdet nu oppe på, og det er svært at se at et hold som Altrincham skal kunne sætte en stopper for den vanvittige stime. 4 dage før jul var Burton, da også klart bedre end Altrincham, da man vandt 3-1. Det skal dog bemærkes at et af Burtons mål kom på straffespark ved stillingen 1-1, og målet til 3-1 blev scoret 4 min. før tid. Burton var bedst og er en klasse bedre end Altrincham, men kampen var lidt tættere end cifrene angiver.
Altrincham er også et ganske solidt udehold og i denne kamp vil Burton måske stille sig meget tilfredse med bare at vinde. Alle hold vil naturligvis gerne vinde komfortabelt, men Burton har et hårdt program for tiden. Der er kun 2 dage efter denne kamp til hjemmekampen mod Barrow. Begge kampe er must-win kampe for Burton, der nu har en gylden mulighed for at lægge ekstra til føringen i Conference League. Prioritet nummer 1 må dog være at få 6 point i disse 2 kampe, og så er det for så vidt ligegyldigt om man vinder 1-0 eller 5-0.
Man spiller i al fald altid ganske tætte kampe med Altrincham, og selvom man har vundet 6 ud af 7 indbyrdes opgør siden 2005, så er det altså kun i seneste møde at man vandt med mere end 1 mål.
I de sidste 10 sejre/kampe har Burton vundet 6 med mere end 1 mål og 4 med præcis 1 måls forskel. I forrige kamp vandt man 1-3 ude mod York og her kom 1-3 målet også kort før tid. Måske vil man ved en føring spare sine kræfter de sidste 10-15 min. og så kommer der måske ikke et yderligere mål. Det er alt sammen spekulation og Burtons sejrsstime får naturligvis en ende på et tidspunkt, men værdien er i en smal hjemmesejr.
Burton har vundet 20 kampe i denne sæson, hvoraf de 11 er vundet med præcis 1 mål.
Trupnyt/status:
Andy Corbett (mi;fast) og Keith Gilroy (mi;fast) har begge været skadede og spares med stor sandsynlig, da man ikke vil risikere at de igen bliver skadet.
Status: Svækket på midtbanen, men kan stille som i de seneste kampe.
Formen:
FA Trophy Farsley 2-2 Burton 23-12-2008
Football Conference Burton 2-1 York 26-12-2008
Football Conference Mansfield 0-2 Burton 29-12-2008
Football Conference York 1-3 Burton 01-01-2009
FA Trophy Burton 3-0 Salisbury 10-01-2009
Football Conference Grays 0-1 Burton 17-01-2009
Altrincham # 14 (ude: 5-2-7 14-23)
Altrincham er som jeg mange gange har beskrevet, verdens heldigste klub. Hele 4 år i træk er klubben sluttet på en nedrykningsplads, men alle 4 gange er klubben reddet af at andre klubber enten ikke har haft styr nok på sagerne til at rykke op, eller at et andet Conference League hold er blevet tvangsnedrykket.
I denne sæson har holdet dog markeret sig ganske fint og holdet ligner ikke et hold, der skal ende på en af de nederste 4 pladser. Der er dog kun 9 point ned og i en lang sæson skal man ikke have mange dårlige perioder før man ligger i suppedasen. Altrincham skal derfor også tænke kynisk og simpelthen gå efter at sikre sig flest mulige point. Man skal ikke overbevise om flot fodbold, men blot sikre sig nedrykning. 5. gang tror jeg ikke er lykkens gang for Altrincham...
Holdet er inde i en rædselsperiode med hele 6 udekampe i løbet af 7 ligakampe. Desværre er Conference League ofte plaget af afbud og rykkede kampe, så kampprogrammerne kan godt ende med at ligne noget en alkoholpåvirket blind mand har lavet, men det må klubberne bare leve med.
Altrincham er dog sluppet rigtigt fint gennem de 5 første udekampe, der har kastet 7 point af sig, hvilket er en godkendt høst. Kigger man på kampene har man faktisk slet ikke været udspillet på nær udekampen mod Crawley i starten af december, hvor man fik en endefuld på 4-0. I kampen mod Burton var som sagt ganske godt med, og i seneste kamp ude mod Oxford tabte man knebent med 1-0. Man kunne med lidt held godt have sikret sig det ene point.
Man kan efterhånden se enden på rædselsperioden og efter denne kamp mod Burton, er udehelvedet slut. Man har d. 27/1 en meget vigtig hjemmekamp mod York, som man helst skal holde bag sig, og derfor tror jeg også at Altrincham i denne kamp vil bruge kræfterne fornuftigt. Man går naturligvis efter point, da denne kamp så at sige er et gratis skud i bøssen da Burton på ingen måde er et hold, der truer Altrincham, men på den anden side vil det være meget dumt at oversatse og tabe stort. Man vil nok spille meget defensivt, men kommer man bagud er det spørgsmålet hvor mange kræfter man ønsker at satse på point. Som sagt York kampen er en nøglekamp, denne kamp er mere "gratis".
Altrincham har tabt 11 kampe i denne sæson, hvoraf de 6 er tabt med præcis 1 mål.
Trupnyt/status:
Anthony Danylyk (mi;fast) er ude med karantæne. James Smith (fo;res) er med igen efter en skade, mens Chris Senior (an;fast-næsttopscorer med 6 mål) er tvivlsom.
Status: Svækket en smule på midtbanen.
Formen:
Football Conference Barrow 2-2 Altrincham 09-12-2008
FA Trophy Altrincham 1-4 Southport 13-12-2008
Football Conference Altrincham 1-3 Burton 20-12-2008
Football Conference Northwich 0-1 Altrincham 26-12-2008
Football Conference York 1-2 Altrincham 28-12-2008
Football Conference Oxford 1-0 Altrincham 17-01-2009
Indbyrdes:
20/12-08 Blue Square Premier Altrincham - Burton 1-3 FT
08/04-08 Blue Square Premier Burton - Altrincham 2-1 FT
09/10-07 Blue Square Premier Altrincham - Burton 0-0 FT
02/03-07 Blue Square Premier Burton - Altrincham 2-1 FT
02/12-06 Blue Square Premier Altrincham - Burton 2-3 FT
25/03-06 Blue Square Premier Altrincham - Burton 1-2 FT
30/10-05 Blue Square Premier Burton - Altrincham 1-0 FT
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar