Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan Brighton tage tre point med hjem fra Turf Moor?
I denne runde skal Burnley tage imod Brighton, og jeg har ikke meget tiltro tilbage til Burnley, hvorfor jeg er gået på et 2.tal her.
Det taler for- Brighton kommer ind til dette opgør ovenpå en flot formkurve, hvor de har hentet 12 point over de seneste 5 PL kampe, og i skrivende stund ligger de nr.10 og kan nærme sig Chelsea, Brentford og Eventor der ligger 5 og 3 point foran sig. Så de har i den grad momentum, men også noget at spille for.
- Burnley på den anden side har hentet to point over de seneste 5 kampe, og har en målscore over de 5 kampe på 5:10. Så de er bestemt ikke godt kørende, og det ligner også at deres overlevelsesprojekt er ved at være forbi med 10 point (+ en meget dårlig målscorer) op til redning.
- Brighton vandt 2-0 sidst de to hold mødtes, hvor hvor xG hed 1,45 - 0,30 og Brighton var bare generelt bedre end Burnley.
- I min optik har Burnley gået i mange forskellige retninger i denne sæson, hvor de offensivt har været meget søgende på noget der fungerer, og er endnu ikke kommet frem til noget bæredygtigt, hvorimod Brighton virker meget mere afklaret og afstemt i, hvad de vil, og hvordan de vil komme frem til det.
- Defensiven i Brighton er rigtig godt skuret sammen, og det bliver mere end svært for Burnley at komme til store chancer, så jeg satser også på et opgør, som Brighton kommer til at styrer og dominere. Brighton har lukket tre mål ind over de seneste tre kampe, hvor de har mødt Arsenal, Liverpool, Brentford og Forest, og omvendt kommer Burnley med næstfærrest mål i denne sæson.
- Burnley har hjemmebanefordelen, og det kan give dem et par ekstra procenter der kan give dem bedre forudsætninger for point.
- Dette opgør falder efter en landskampspause, hvor det godt kan tage lidt tid at finde ind i relationerne igen, og finde intensiteten som skal til i dette opgør, hvor mange folk har været afsted med deres nationer. Så det kan godt give os et lidt flat opgør, som jeg tror passer Burnley bedre end Brighton.
- Brighton har haft nogle mærkelige resultater, hvor de har tabt til Crystal Palace, Fulham og Bournemouth, så hvis de ikke er der fra start, så kan dette også blive et bøvlet opgør.
Det generelle marked startede i de 1,60 og er så bevæget op imod de 1,80 hvor vi så ar bevæget os lidt ned igen til de 1,77 som jeg stadig mener er interessant.
Holdene:
Burnley: Senest var Amdouni, Beyer, Cullen Roberts, Tuanzebe og Tresor Ndayishimiye ude.
Brighton: Tzimas og Webster var ude senest, og mon ikke de også er ude til dette opgør, eftersom de har været ude i en del kampe.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar