Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 60-40%
- Betvalue
- 1102%
- Spilbar ned til odds
- 2,50
- Rigtig/forkert
En kamp mellem NHL's måske to største rivaler. Montreal vandt i går, og det betyder at vi får et 7. opgør i nat. Dette fantastiske rivalopgør i NHL, er noget alle hockeyfans elsker. Derfor er jeg også glad for resultatet af gårsdagens kamp. og jeg tror ikke der findes nogle neutrale hockeyelskere, der er ked af at vi skal ud i en 7. og afgørende kamp her. Det bliver altid spillet hårdt, lige til grænsen og også over. Det så vi også i går, med hårde taklinger og en game misconduct til Bruins' Milan Lucic. Et nyt opgør venter nu, her har begge hold kniven for struben.
Special teams har ikke været gode nok for Bruins, og det er den primære grund til at jeg finder værdien på udeholdet. 5 mod 5 er Bruins et en smule bedre hold, men man vinder altså ikke hockeykampe hvis man ikke scorer i overtal, og hvis man samtidigt lukker mål ind når man er i undertal. Offensivt leverer man ikke varen når man spiller på hjemmebane, og det er endnu en vigtig faktor.
Montreal har overtaget når vi snakker special teams. De holder Bruins fra at score i overtal, og samtidigt scorer man selv, når man er en mand ekstra. Det er faktisk ude man har spillet de bedste kampe, og jeg tror vi får endnu en god kamp fra dem her. 2-1 er man når man spiller i TD Garden i denne serie, og jeg tror man vinder og avancerer til næste runde.
Jeg jagter moneyline sejren på Montreal her, da jeg synes det er her værdien ligger. Bruins er favoritter, som jeg også mener de bør være, men lige lidt for store har oddssætterne gjort dem.
Boston Bruins:
Boston kunne afgøre det i går, men måtte se sig slået med 2-1. Nu står der så 3-3, og man er pludseligt pressede. Den primære grund til at serien ikke allerede er afgjort, er at man simpelthen ikke har været skarp nok på special teams, mens Montreal har. I overtals situationer er man 0 for 19 i serien, og det er simpelthen ikke godt nok. I kampen i går havde man 4 overtalssituationer, men fik altså ikke puttet nogen ind. Jeg tror ikke dette ændres i dag, og derfor synes jeg ikke værdien er på Bruins.
Offensivt har man haft en del problemer når man spiller hjemme. Det skal dog også lige siges at Carey Price i Montreal målet har stået fantastisk i denne serie, men det er også over hele sæsonen. Man tager skud fra dårlige positioner, og man er generelt ikke kølige nok foran målet.
Trupnyt:
Udover langtidskadede Marc Savard, der har været ude i det meste af det nye år, og Steven Kampfer, som endnu ikke har været med i denne serie, kan man altså stille op i stærkeste. Milan Lucic som lavede en sindssyg takling i går, og blev udvist, slap for karantæne og er altså klar i dag.
Starting goalie:
| W-L-OTL | 35-11-9 |
| GAA | 2.00 |
| SVPCT | .938 |
| SHO | 9 |
| SV | 1699 |
| Min | 3363:58 |
Tim Thomas starter her. Han har haft en lidt blandet serie, men ved altså godt hvad det handler om. Hvis han fortsætter som i de seneste par kampe, hvor han har stået fint, kan det blive et problem. Men mon ikke han kan blive åbnet et par gange.
Montreal Canadiens:
Sidste sæson blev det lige ved og næsten, da man måtte se sig slået i Conference finalen af Flyers. I år har troen været på at netop dette hold måske kan gå hele vejen, og måske finde tilbage til fordums styrke. Et af de mest traditionsrige hold i NHL, med flest Stanley Cups, men det er efterhånden meget længe siden man har løftet trofæet. Spørgsmålet er om det unge hold er stærkt nok, og der er jeg lidt i tvivl. Ingen tvivl om at på gode dage, kan man godt kalde sig det bedste hold i ligaen. Jeg er bare ikke sikker på om bredden er der, og om man i det hele taget kan holde til det pres, som hjemmeholdet fans lægger på dem. Jeg tror dog på at man tager det længste strå i denne serie. De små marginaler har været mod dem i denne serie. Bl.a. i seneste opgør, hvor man måtte se Chara lege målmand, og redde en puck på stregen. I stedet måtte man se sig slået i OT, men havde den puck gået ind, havde kampen set helt anderledes ud.
I går stod defensiven, og især Carey Price solidt, og man holdt altså Bruins på kun én scoring. Grunden til at man stadig er med i denne serie, og fordi deres special teams har været markant bedre end Bruins'. Det er nøglen til sejr her. Man har holdt Bruins fra scoring i hele 19 undertalssituationer, og offensivt putter man altså selv pucken ind når man får chancen. I går kom begge mål i overtal.
Trupnyt:
Danske Lars Eller er småskadet, men forventes at spille i dag. James Wisniewski var forventet at spille i går. Det gjorde han dog ikke, og i dag er det så forventet at han ikke er med. Et stort slag for holdet, men i går kunne man godt vinde uden ham. David Desharnais er ikke forventet med her. Er en dygtig spiller, men man har folk der kan erstatte ham. Ellers har man ingen nye skader.
Starting goalie:
Carye Price:
| W-L-OTL | 38-28-6 |
| GAA | 2.35 |
| SVPCT | .923 |
| SHO | 8 |
| SV | 1982 |
| Min | 4206:08 |
Han startede serien fantastisk, og imponerede ikke bare egne fans, men hockeyfans i hele verden, med fantastiske redninger og solidt spil. Derefter fulgte to mindre gode kampe hjemme, men herefter en rigtig god kamp ude igen. I går var han så på plads og stod fantastisk foran egne fans, og er nu tilbage i TD Garden i Boston, for at ødelægge Boston slutspilsdrømme. Og det kan han!
Lige til slut, til folk som ikke så min analyse i går, er der et par videoer der viser hvor vildt det går for sig når disse hold mødes!
http://www.youtube.com/watch?v=251___mEwZA&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=R2c9aKE6hko&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4ZWD_dJl-8o&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=suYsb12Wf1I&feature=related
Der er et hav af andre film med disse hold, men faktum er at de hader hinanden, og det altid er vildt når de mødes. I regular season, måtte en kamp afbrydes 30 sek før tid, efter et masseslagsmål mellem samtlige spillere. Jeg glæder mig hver gang disse hold mødes, og også i aften!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar