18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Bliver Benzema i Madrid?: ja

1.50Betsafe
Spiltip af guldmorten den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
85%
Betvalue
4127.5%
Spilbar ned til odds
1.18
Rigtig/forkert
Læs Betsafe-anmeldelse
Betting tip

Bliver Benzema i Madrid i dette sommer-transfervindue?

Lad mig først kort opremse argumenterne imod:

Der er pt. blevet pisket en stemning op om at Arsenal vil blive engelske mestre, hvis de købte en ekstra klasseangriber i skikkelse af Benzema - yderligere forstærket af deres nederlag i deres første kamp i sæsonen.

Samtidig siges det, at Real Madrid eksperimenterer med at spille med kun to angribere, dette skulle så være Ronaldo og Bale, og dermed er Benzema i overskud i Madrid. Der i øvrigt før har chok-solgt profiler, nemlig da de for to år siden ud af det blå pludselig solgte Özil til netop Arsenal.

Utallige tvivlsomme blogs og "journalister" mener handlen er så godt som hjemme, og Benzema er ligefrem flere gange blevet rapporteret allerede at have klaret lægeundersøgelsen i Arsenal.

Her kommer så argumenterne for dette spil:

Arsenal har fine angrebskræfter oppe foran, Giroud og ikke mindst Alexis Sanchez. Wenger har sagt at han er fint tilfreds og ikke specielt er på udkig efter en ny angriber.

Det er allerede et godt argument for spillet. Men hovedargumentet er Real Madrids situation.

Klubben har kun tre klasseangribere, og kun Benzema som kan spille i midten. Hvad end der skal spilles 4-3-3 eller 4-4-2, så er det helt utænkeligt at man vil gå ind i den nye sæson som starter lige om lidt med kun to angribere til de to eller tre pladser. Tværtimod viste sidste sæsons afslutning med skader til Bale og Benzema, at man faktisk allerede er for tyndt besat her. Jeg kunne sagtens se de købte en ny offensiv mand uden at sælge nogen af dem de har.

Sælger man Benzema, skal man ud at købe en ny verdensklasseangriber - og hvem skulle det være? Morato er lejet ud et år endnu, Zlatan er ved at være for gammel og alt tyder på at Cavani bliver i PSG. Man kommer hurtigt til at bruge væsentligt flere penge end man har fået ind på en dårligere spiller.

Og vigtigst: Real Madrid er slet ikke en sælgende klub. Den sæson man solgte Özil var den man havde købt bl. a. Bale, og dermed var en god rundt milliard i minus på transferkontoen. I år har man ikke købt noget af betydning, og selv et par hundrede millioner til de Gea, hvis det skulle blive til noget, er småpenge for Real.

Og så endelig rygterne: De kommer alle fra tvivlsomme blogs og netsladder på jagt efter nemme klik, men der er intet fra seriøs side, som tyder på en handel er under opsejling. Real Madrid har afvist historien fuldstændig. Benzemas agent har afvist den 100 procent. Og da Wenger for nyligt blev spurgt om de prøvede at købe Benzema, var svaret:"Nej. Absolut ikke!".

Der kan selvfølgelig også komme andre klubber ind i billedet (F. eks. Manchester United), men jeg tvivler ærlig talt på at Real Madrid vil skyde sig selv i foden ved at sælge Benzema til nogen som helst så tæt på transfervinduets lukning. Jeg kan ikke se mere end max 15. procents chance for at han skulle blive solgt. Så mine penge er på, at Benzema bliver i Real til det absurde odds 1,5!

Velkomstbonus
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
0 kr
Anmeldelse
Ingen velkomstbonus
Regler og vilkår:  Vi henviser til Betsafe hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Flere tips

Ekspert Sverige-Tunesien
15 jun 04:00
Betvalue
2106%
1.98Betano
Ekspert Belgien - Egypten
15 jun 21:00
Betvalue
2107%
1.70Betano
Ekspert Irak - Præcist antal point i gruppespillet
16 jun 21:00
Betvalue
1105%
2.40Danske Spil
Ekspert Argentina - Algeriet
17 jun 03:00
Betvalue
2108%
1.75Betano
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Usbekistan - Colombia
18 jun 04:00
Betvalue
2106%
1.67Betano
Ekspert Gruppe B - Vinder
24 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Vinder gruppe F
26 jun 01:00 5 kommentarer
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
26 jun 01:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Gruppe D - Top 2
26 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Antal mål
26 jun 04:00
Betvalue
1104%
2.28Betano
Ekspert Uruguay placering i gruppen
27 jun 01:00
Betvalue
2109%
2.10NordicBet
Ekspert Kroatiens placering i gruppen
28 jun 22:00
Betvalue
2107%
2.10NordicBet
Ekspert Colombia placering i gruppen
28 jun 22:00 2 kommentarer
Betvalue
3111%
2.10NordicBet
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
28 jun 23:00 4 kommentarer
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Ekspert H2H England - Belgien
19 jul 21:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert H2H Tyskland - England
19 jul 21:00
Betvalue
1105%
1.85Danske Spil
Ekspert Englands topscorer
19 jul 21:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Egypten
20 jul 22:00
Betvalue
2106%
1.66Bet365
Ekspert Paraguay antal mål
20 jul 23:00
Betvalue
2107%
1.68Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.