Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 50-30-20%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Overordnet:
Zenit er kommet til denne Champions League kamp med ufattelige stærke resultater bag sig i Europa. På udebane har man formået at slå Lyon 2-0 og Valencia med 3-2. To rigtig stærke mandskaber, og man skal derfor have stor respekt for det russiske hold, der kan levere overaskelsen i denne kamp også.
Det der dog taler for spillet, er at sæsonen er endnu ikke begyndt i Rusland, og med den barske vinter der har ramt Petersborg i år, har man med selv god vilje svært ved at nødtræning op til sådan en kamp, og alle forberedelserne må derfor foregå i Portugal, og man kan på så kort tid ikke nå at sammenspille et hold, sådan så de kan finde hinanden igen efter en lang vinterpause, især når der i januar er kommet to nye spillere på holdet i form af Aleksandr Kokorin og Yuri Zhirkov. To rigtig stærke spillere, men på den anden side, hvis man ser lidt psykologisk på det er Yuri Zhirkov en type der virkelig gerne vil have indflydelse på spillet over hele linjen, mens Danny, kaptajnen på holdet, vil mene at han har godt styr på strategien i kampen, og der kan derfor være et lille clash mellem de to hvor forsvarer og midtbane ikke helt vil kunne snakke sammen. Ifølge sovsport.ru har truppen ikke været tilfreds med deres flyvetur til Lissabon, og stemningen er måske ikke så god, som man fra officel side gør det til.
Zenit har nok haft "træningskampe" i bagagen som kampen mod orebro i atlantic cup på Estádio Algarve som meget skuffende endte 1-1, men denne kamp blev spillet 7 februar, og der har derfor ikke ligget andre vigtige kampe, hvor holdet virkelig kan kunnet afprøve sin styrke. Selv træneren uddyber at holdet er uden kamperfaring i to måneder, og deres vigtigste opgave bliver derfor i returkampen i Petersborg, hvor de vil kunne spille optimalt. Alt i alt lyder det i mine ører ikke til at Zenit tror på deres egne evner i denne kamp, og med et Benfica hold med kamperfaring og fornuftige resultater bag sig i den hjemmelige liga, ser jeg værdi i en hjemmesejr.
Benfica kommer til kampen med 8 sejre i træk, men derefter et nederlag hjemme til Sporting. Kigger man på de to sidste udebanekampe har offensiven fungeret ufatteligt godt, hvor man har vundet 5-0 over Belenenses og 4-1 over Moreirense. To midterhold i den højeste portugisiske liga, og selvom der er stor forskel på midterhold i portugal og et hold som zenit, så mener jeg stadig, at zenit ikke blot kan komme til denne kamp med en mentalitet om, at det er ok at tabe den, fordi alle krafterne skal sættes ind på at vende den hjemme. Benfica er et rigtig stærkt hold på udebane også, og det kan derfor blive svært for Zenit at vende det hele på hovedet hvis de skulle tabe i denne kamp.
Alt i alt, indrømmer jeg gerne, at jeg lægger lidt for stor vægt på det personlige i truppen og i trænerens analyser for denne kamp, men netop i denne kamp, mener jeg at man bør gøre det, da der er alt for mange faktorer der taler for, at det ikke er et top motiveret hold der kommer til Benfika. Flyveturen var dårlig. Træningsforhold i Rusland var elendige, træneren siger, at vi skal afgøre det hele hjemme, og så er en enorm kulturbærer kommer til klubben i form af Zhirkov, der vil have tingene på sin måde, og der kan godt gå nogle nye vibrationer imellem spillerne, inden det hele falder til ro og zenit får spillet sig sammen.
Indbyrdes:
De indbyrdes opgør trækker ned på værdien af vores spil, da Zenit har vundet de seneste to opgør, men på den anden side ligger de tilbage i 2014, og der kan diskuteres om der kan lægges så meget i dem, da det er mange nye spillere på begge hold der møder hinanden.
Skader og karantæner:
Udeholdet mangler Viktor Faizulin, Aleksey Evseev, mens der også er en chance for at Vyacheslav Malafeev og Alexander Ryazantsev ikke kommer i kamp, på grund af deres skader. Alt i alt en relativ svækket Zenit trup, men hjemmeholdet er også ramt af skader i form af Luisao, Nuno Santos og Ljubomir Fejsa. Det jeg vil bidde mest mærke i at anfører Luisao ikke er med for hjemmeholdet, hvilket gør at værdien ikke sættes højere på 1 tallet.
Konklusion:
Zenit kommer til kampen efter et meget hård flyvetur som de ikke var tilfredse med, stort set ingen kamperfaring i 2 måneder, og en portugisisk træner der har udtalt, at vi skal give alt hvad vi har os i hjemmekampen, i stedet for at fokusere på denne kamp, og hvad man kan gøre, for at få det bedst mulige resultat med hjem. Benfica kommer til kampen med meget stærke resultater og massiv kamperfaring, og i mine øjne bør de vise at de er det bedste hold i kampen og vinde den forholdsvist sikkert.
Kilder:
http://en.fc-zenit.ru/calendar/matches/18910.html
http://www.sovsport.md/gazeta/article-item/883769
Holdnyt.dk
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar