Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Champions League - Afgørende kamp i München
- Chance
- 17%
- Betvalue
- 4127,5%
- Spilbar ned til odds
- 5,88
- Rigtig/forkert
Selvom Bayern og Celtic ikke får mange kort i den hjemlige liga, og slet ikke i den røde nuance, er det en knald eller fald kamp for begge. Taberen er ude, og da Bayern "kun" fik 1-2 med fra Skotland, har Celtic alt at spille for i aftenens retur kamp. Ét målssejr til Celtic, og det hedder forlænget spilletid.
Derfor er det min tanke at der kommer til at stå meget Bayern på bolden i denne kamp, og dermed større chance for frispark begået af Celtic spillerne. Betinia ligger da også væsentlig over resten af markedet på dette spil.
For spillet:
* Selvom Bayern og Celtic er de mest "fair" spillende hold i ligaen, har begge fået ét rødt kort i Champion League.
* Bayern München må forventes at dominere denne kamp, hvilket kan ende i mange defensive aktioner af Celtic = Større risiko for mange gule kort. Dertil kan man forvente at Celtic vil leve på omstillinger, hvilket kan betyde prof. frispark af Bayern spillerne.
* Alt at spille for hos begge mandskaber = Chance for overtænding hos mandskaberne.
Imod spillet:
* Champions League - Det giver ofte længere snor hos dommeren, end hvis det havde været i en ligakamp.
* Benoit Bastien er kampens dommer. Han har på 90 kampe i denne sæson, kun givet to røde kort i alle turneringer. Det ene dog i Europa League.
* Celtic og Bayern München har ikke fået et eneste rødt kort i de hjemlige turneringer. Faktisk fører begge hold "Fair Play-konkurrencen" i deres ligaer (færrest point samlet per hold).
Oddset stikker meget ud her. Unibet ligger i 4.8 og 6.5 på rødt kort til Celtic. Nordicbet ligger på 5.3. Bet365 ligger også højt med 7.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar