Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 61-33-6%
- Betvalue
- 2107,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,10
- Rigtig/forkert
Leverkusen indtager pt. 2. pladsen, og har statistisk muligheden for at vinde mesteskabet. St. Pauli kæmper en helt anden kamp - kampen om at undgå nedrykning.
Leverkusen har haft deres bedste sæson i mange år, og meget skal gå galt, hvis de ikke skal kvalificere sig til Champions League. Leverkusen har ikke tabt i de seneste 7 Bundesliga-kampe og heraf har de vundet 6. De seneste 4 hjemmekampe har Leverkusen vundet med 2 mål eller mere, og offensiven har generelt set rigtig godt ud.
Leverkusen er det tredje mest scorende hold med 57 mål fordelt over 28 kampe - et gennemsnit på 2,03 mål pr. kamp.
Da Leverkusen tabte begge kampe, til Villareal i Europa League, kan de nu koncentrere sig 100 % om Bundesligaen. Med Leverkusens nuværende superform og det spinkle håb om mesterskabet skal meget gå galt, hvis ikke de skal vinde.
St. Pauli rykkede i denne sæson op i Bundesligaen, og det ser ud til at blive et meget kort ophold i den bedste tyske liga, da klubben ligger nummer 17. inden den niogtyvende spillerunde. Kampen i bunden er dog helt åben. Der er blot to point op til nummer 15 og fem point til nummer 11.
St. Pauli er i den dårligste form hidtil i denne sæson. 6 nederlag på stribe er det blevet til. Seneste nederlag var i skandalekampen mod Schalke. Om den megen uro omkring klubben påvirker spillerne negativt er svært at sige, men positiv indvirken har det næppe.
På udebane har det især set skidt ud på det seneste. 7 nederlag i seneste 9 udekampe er ikke just imponerende. St. Pauli har i alt tabt 8 udekampe i denne sæson og 6 heraf med to mål eller mere.
St. Pauli har historisk set et meget godt tag på Leverkusen, men seneste kamp vandt Leverkusen 0-1. De to seneste indbyrdes opgør på BayArena er også endt med en Leverkusen sejr - disse kampe ligger dog mere end 10 år tilbage i tide og kan derfor ikke rigtig bruges.
Jeg tror, at St. Pauli bliver kørt over i denne kamp, og finder fin value i Leverkusen -1,5 til odds 1,76 hos 188Bet
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar