Emirates Stadium
Andy Madley
Spiltip af Fønix
den
2 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Gunners skyder efter mesterskabet
Det taler for- Arsenal er ikke overraskende det hold, der tillader færrest skud imod af alle i PL. Både hjemme og ude. Hjemme tillader de i snit kun 6,2
- Everton snitter det 4. laveste antal skud på udebane med 9,5. Det er "familie" med West Ham, Palace, Wolves og Sunderland, hvor Arsenal hjemme har holdt dem nede på hhv. 4, 7, 3 og 5 skud
- Burnley er også med i den "familie". På udebane har Arsenal mødt Burnley, Sunderland og Wolves med 3, 6 og 5 skud tilfølge. Og så har de også været forbi Everton selv, der kun fik skudt 5 gange tilbage i december.
- Everton ynder at stå dybt, især mod de store hold, og så satse på kontra eller dødbolde. De er samtidig også bøvlede at nedbryde. Og det med at nedbryde hold har Arsenal bøvlet med indtil de scorer på en dødbold. Så langt hen af vejen kan kampbilledet blive et massivt overtag fra Arsenal med sjældne offensive besøg fra Everton
- Skulle Arsenal komme foran er der risiko for at de selv pakker sig. Men a) så sker det mest på udebane, og b) så blev de straffet af Wolves på konto for nylig, så Arteta vil nok opfordre holdet til at presse videre denne gang.
- Everton er ikke et specielt "skyd fra distancen"-hold. Med en stor 9'er i Beto eller Barry forsøger de højere grad at finde ham. Hvilket kan holde skud-tallene nede
- McNeil forventes at starte inde og han er bestemt en "skyd fra distancen"-type. Det kan Garner og de andre selvfølgelig også gøre, og det kan være en taktik som Moyes vælger til denne kamp; at forsøge sig med et lucky punch.
- Arsenal kan komme sikkert foran, og så begynde at skifte ud. Og generelt tillade mere plads til Everton
- Everton er i ganske fin form og kæmper med om 7.pladsen, der kan give europæisk næste sæson. Det er en tæt duel, så de kan gå mere offensivt til værks end jeg forventer. Og udnytte at de i modsætning til Arsenal har topfriske ben.
- Som mod Wolves kan nerverne begynde at spille Arsenal-spillerne et puds. Jo tættere de kommer på at sikre sig mesterskabet jo mere nervepirrende kan det blive.
Oddsmarked
Nordicbet 1,87 og Unibet 1,74
.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar