Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 4%
- Betvalue
- 3120%
- Spilbar ned til odds
- 25,00
- Rigtig/forkert
Overordnet:
Albanien er pisket til at vinde i denne kamp, for at tage anden pladsen mod Danmark der giver en direkte billet til EM, og vi må derfor forvente et meget offensivt indstillet Albanien hold, der løber på banen i Armenien. Albanien har et ganske udemærket hold, der har vist, at man kan slå selv store nationer som fx Portugal, og det er derfor et hold der har kvaliteten til at stå et Armenien hold, hvis man virkelig vil det. Problemet er imidlertid at der er store defensive problemer hos Albanien for tiden, da man tabte hjemme til Serbien 0-2 og måtte se sig presset over store dele af kampen mod Portugal der missede den ene målschance efter den anden, for til sidst at vinde 1-0, en sejr der burde havde været meget større. Man kan dog på ingen måde sætte fokus på defensiven i denne kamp mod Armenien, da man skal ud og vinde den, men dette gør, netop, at det i forvejen ikke helt sikre forsvar, er helt blottet, når Albanien ønsker at spille så offensivt spil i denne kamp som de gør.
Forsvarsproblematikken kan netop betyde, at selvom Albanien får scoret en del mål, på grund af deres meget offensive indstilling, kan hullerne i forsvaret nemt blive for store, og gøre, at Armenien også får så store muligheder undervejs, at det vil være nok for dem, at score en eller flere mål mod Albanien, da det trods alt er Armenien der er på hjemmebane, og tilskuerne forventer, at man runder denne turnering fornuftigt af, og viser et godt offensivt spil i store dele af kampen, selvom Albanien også forventes at gøre det samme. Armenien spillede for nogle runder siden hjemme mod Portugal, og man lod sig ikke ryste af at Ronaldo blev ved og ved med at score i kampen og i stedet for at pakke sig ned, gav man tilskuerne en rigtig god kamp, hvor man selv scorede 2 mål og selvom man tabte 2-3 viste man, at man ikke lige er et hold, der lægger sig ned foran eget felt, selv om det er Portugal der kommer på besøg.
For mig at se, er det derfor stadig et Armenien hold, der ikke vil se sig besejret i denne kamp, hvor mange end mål Albanien får scoret. Albanien vil ikke være tilfreds med 1-0, fordi det er for risikabelt hvis den skulle ende 1-1. Derfor ønsker man en 2-0 føring, mens Armenien ikke vil lade sig ryste af hverken 1-0 eller 2-0 og vil vise, at blot fordi de ikke kom med til EM, er de stadig et rigtig godt hold, som tilskuerne kan regne med næste gang, og for at vise dette, ser jeg gode muligheder for at de udnytter Albaniens svagheder i angrebet og scorer både til 1-2 og 2-2 der bliver det endelige slutresultat.
Skader og karantæner:
Armenia mangler Aras Özbiliz der er ude med en knæskade, mens Albanien kan stille i stærkeste, der betyder, at de er fuld i stand til at spille det offensive spil, der kan give en målrig kamp.
Indbyrdes:
Albanien vandt senest 2-1 over Armenien hjemme, hvor Armenien viste, at man selv på udebane kan true Albanien, men denne gang bliver muligheden endnu bedre, da Armenien spiller hjemme. Kampen før vandt Albanien 2-0, men dette var en venskabskamp, som man nok ikke skal lægge så meget i.
Trup:
Armenien:
Roman Berezovsky, Gevorg Kasparov, Arsen Beglaryan, Robert Arzumanyan, Hrayr Mkoyan, Levon Airapetian, Kamo Hovhannisyan, Varazdat Haroyan, Taron Voskanyan, Hovhannes Hambardzumyan, Gaël Andonian, Henrikh Mkhitaryan, Edgar Manucharyan, Gevorg Ghazaryan, Artur Yedigaryan, Marcos Pizzelli, Karlen Mkrtchyan, Artak Yedigaryan, Norayr Aslanyan, Artem Simonyan, Zaven Badoyan, Yura Movsisyan, Artur Sarkisov, Ruslan Koryan.
Albanien:
Etrit Berisha, Alban Hoxha, Orges Shehi, Lorik Cana, Ansi Agolli, Andi Lila, Debatik Curri, Mërgim Mavraj, Elseid Hysaj, Arlind Ajeti, Naser Aliji, Ervin Bulku, Odise Roshi, Valdet Rama, Amir Abrashi, Ergys Kaçe, Migjen Basha, Burim Kukeli, Ermir Lenjani, Ledian Memushaj, Alban Meha, Shkëlzen Gashi, Taulant Xhaka, Herolind Shala, Hamdi Salihi, Armando Sadiku, Bekim Balaj, Sokol Cikalleshi
Konklusion:
Vi taler om det Albanien hold, der skal vinde i denne kamp, for at få en andenplads der giver direkte adgang til EM. Albanien er derfor pisket til at vinde, og denne indstilling vil give en del mål, da man har set, at Albanien er i stand til at score, mod stærke hold som fx Portugal. Udfordringen ligger dog i, at Albanien stadig ikke spiller alt for godt i defensiven, der kan betyde, at Armenien for at slutte turneringen godt af, også vil gå efter deres chancer, og score deres mål, der ville tænde Albanien endnu mere, og få dem til at score til 2-1, men forsvaret vil ikke være gode nok til at lukke helt af i kampen alligevel, og kampen vil derfor ende 2-2, som jeg ser som sandynligt nok til at spille.
Kilder:
http://armenianweekly.com/2015/03/25/soccer-2016-qualifier/
Livestream:
Vises på kanal 6, ellers livestream her til venstre på siden: http://sportlivetv.sx/en/
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar