APOEL Nicosia - Rosenborg
Infokamp
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Danskerkamp på Cypern
DET TALER FOR MÅL
- Sidste uges kamp i Norge endte med tre mål: 2-1 til Rosenborg. 13 norske målforsøg (kun 3 til cyprioterne, men de scorede alligevel).
- Dermed er alle Rosenborgs tre CL-kvalkampe gået over 2,5 og har indeholdt scoringer fra begge hold.
- I seneste runde lod Rosenborg en 2-0-føring i Norrköping blive til svensk sejr. Forsvaret virker alt andet end dirkefrit.
- APOEL scorede 3 mål i seneste hjemmekamp, mod walisiske New Saints (dog en svagere modstander end Rosenborg).
- Rosenborg har hurtigt fløjspil som spidskompetence og vil nok gå efter at slå farlige kontraer hvis cyprioterne satser.
- Rosenborg-offensiven (inkl spilfordeler Mike Jensen) er chanceskabende, og den danske angriber Gytkjær har scoret i 3 kampe i træk, inkl mod APOEL.
- Rosenborgs lørdags-ligakamp blev udsat – nordmændene har altså friske ben. Det samme har APOEL – Cyperns liga har sommerferie.
- APOEL har i sommer sagt farvel til venstreback Antoniadis og hentet fløjene Gianniotas, Orlandi og Carlitos + offensivmand Bressan og angriber Carmargo (*).
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- Der er varmt på Cypern – nok mindst 30 grader når holdene løber på banen tirsdag aften. Orker især nordmændene at løbe i 90 min?
- Syv af APOELS seneste 10 CL-hjemmekampe (2009-2016) er gået under 2,5 mål. Senest: 3 mål, men ingen af New Saints (efter 0-0 i Wales).
- APOEL kan nøjes med 1-0, og nordmændene kan på deres side klare sig med 0-0. Der er altså som udgangspunkt intet der haster fra start.
- Nordmændene har styrket målmandsposten (hvor Hansen er skadet) med erfarne Kwarasei – han har nu to Rosenborg-kampe i bæltet.
- APOEL har i hentet venstreback Lago i Getafe. Han var dog ikke med i truppen i Norge, og jeg ved ikke om han er med denne gang.
- APOEL trænes af spansk-danske Thomas Christiansen der i 1993 fik 2 kampe for det spanske landshold efter mange mål for Barcelonas andethold (*2).
- Jeg har ikke overblik over eventuelle cypriotiske skader.
(*) Carmargo og Gianniotas fik debut i Norge i sidste uge, som henholdsvis indskifter og starter. Orlandi er blevet skiftet ind i alle tre CL-kvalkampe. Bressan (hviderussiske landsholdsspiller med fortid i BATE og senest portugisiske Rio Ave) blev skiftet ind i én af kampene i forrige runde; blev siddende på bænken i Norge. Carlitos har endnu ikke fået debut.
(*2) Thomas C begyndte sin trænerkarriere som assistent i Al Jazira i De Forenede Arabiske Emirater før han i 2014 drog til cypriotiske AEK Larnaca. Efter to andenpladser blev han i juni i år gaflet af mesterholdet APOEL.
CHANCEVURDERINGER
Kom gerne med input. Jeg er fristet af odds 2,08 (BetXpert, 888Sport, Unibet) for Over 2,5 mål, men er i tvivl: Er der værdi? Der fås odds 2,14 hos toneangivende licensløs bookmaker.
Kilder: transfermarkt.de, uefa.com, rbk.no, apoelfc.com.cy, vg.no
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar