18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

APOEL Nicosia - F.C. København: Under 2,5

Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

4. kvalifikationsrunde, 2. kamp. Nicosia, Cypern.

Efter 0-1-nederlaget i Parken skal cyprioterne ændre spillestil fra nedgravet til noget mere offensiv. Og det kan de nok også gøre - de er normalt klart bedre hjemme foran deres entusiastiske fans end på udebane. Men de vil næppe angribe hovedløst; eet enkelt FCK-kontramål vil jo betyde at APOEL skal score 3 gange.

I den anden ende vil københavnerne nok køre med en defensiv taktik på en udebane der tegner ret svær (og varm). De vil nok spille på kontra.

Men her er det et problem at vigtige folk som Grønkjær og Santin er henholdsvis tvivlsom og fraværende. I øvrigt er APOELs forsvar styrket i forhold til Parken-kampen - en mand er ude med karantæne, men to andre faste folk vender til gengæld tilbage.

Problemet for dette spil er fx hvis FCK scorer tidligt i kampen, eller hvis APOEL tidligt kommer på 2-0. Så kan alt ske. Men som udgangspunkt ligner det en ret taktisk og målfattig affære.
Chance (Over-Under)
44-56%
Betvalue
1104,2%
Spilbar ned til odds
1,79
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Første kamp (1-0 til FCK i Parken)
Klar FCK-dominans mod et meget defensivt indstillet cypriotisk mandskab der startede kampen med at spille bolden fint rundt i gode (men ret defensive) kombinationer. Det gik dog ret hurtigt over hvorefter københavnerne kunne rulle angreb frem, især via Grønkjær. Resten af FCK-holdet var dog ikke særligt veloplagt, og det kneb med at sætte sig igennem.

Til allersidst kunne det i øvrigt være gået galt da APOEL havde en god afslutning som Jesper Christensen (der ellers have begået et stort drop tidligere) tog sig fornemt af. Men 1-1 ville have været et misvisende resultat.


Vejret på Cypern
Vejrliget kan sagtens spille en rolle. En del udehold er knækket sammen i den cypriotiske varme. Onsdag aften ser der ud til at blive en varme på cirka 25 grader. Fugtigheden er lige nu (tirsdag eftermiddag) på cirka 48%. Vist nok ikke så slemt som det kunne være.


APOEL NICOSIA
Mens Anorthosis i sidste sæson brugte kræfter ude i Europa med en imponerende CL-indsats, snuppede APOEL mesterskabet på Cypern. For 20. gang.

Og nu skal klubben altså prøve at gøre landsmændene kunsten efter i CL.

APOEL gjorde det i øvrigt også nogenlunde i Europa i sidste sæson, i UEFA Cuppen, men efter at have slået et makedonsk hold og Røde Stjerne, røg man ud mod Schalke 04 (det blev faktisk 1-1 i Tyskland, men det var efter Schalke-sejr på 4-1 på Cypern, så mon ikke tyskerne slappede lidt af i returkampen).

Den cypriotiske liga er endnu ikke gået i gang (det sker 29. august), men ikke desto mindre har APOEL også gjort det fint i denne sæson.

Holdet har slået færøske EB/Streymour (2-0 ude, 3-0 hjemme) og den serbiske storklub Partizan Beograd. Ikke den ringeste bedrift (bemærk, andet år i træk med en prominent serbisk skalp) selv om serbisk klubfodbold ikke er helt så dygtig som tidligere.

Det blev 2-0 hjemme på Cypern – muligvis hjulpet af vejret (drønvarmt og –fugtigt). Og i returkampen i Beograd fik cyprioterne forsvaret sig til et 0-1-nederlag, trods en udvisning (den faldt dog først til sidst).

APOELs trup indeholder masser af udlændinge (15, så vidt jeg lige kan tælle mig til på Wikipedia), og i første FCK-kamp var 9 af de startende 11 fremmedlegionærer.

Trupnyt for APOEL
Mangler
: Haxhi (forsvar; fast)

APOELs defensiv styrkes i forhold til Parken-kampen. Ganske vist må den rutinerede forsvarer, albanske Haxhi, tage en tur i skammekrogen efter sin udvisning til sidst i Kbh., men midterforsvarer Broerse og højreback Poursatidis har udstået deres karantæne.


FC KØBENHAVN
FCK har indtil videre gjort det der skulle til i sæsonens CL-kvalifikation. En udradering af montenegrinske Mogren (godt nok også et ringe hold) på 2 gange 6-0, og siden 3-1 hjemme mod Stabæk, 0-0 ude. Det kunne dog være gået galt mod Stabæk der i begge kampe havde temmelig mange chancer.

I SAS Ligaen har de forsvarende danske mestre til gengæld ikke fået de ønskede point. Blot 10 efter 6 kampe.
 
Sejre over de forventede bundhold HB Køge og SønderjyskE, men også uafgjort hjemme mod oprykkerne fra Silkeborg samt nederlag mod FCN (ude) og i Parken mod AGF (det skal med at vigtige Grønkjær blev sparet i første halvleg). Her blev det 0-1 i en kamp hvor hjemmeholdet syntes at døje med at håndtere udeholdets ret hårde fysiske spil – og med at udnytte sine chancer.

Senest blev det dog til en sikker 4-1-udesejr over FCM.

Trupnyt for FCK
Trup:
1. Jesper Christiansen
2. Zdenek Pospech
4. Hjalte Nørregaard
5. Ulrik Laursen
7. Ailton Almeida
8. William Kvist
9. Morten Nordstrand
10. Jesper Grønkjær
12. Peter Larsson
13. Atiba Hutchinson
14. Dame N'Doye
15. Mikael Antonsson
17. Oscar Wendt
20. Martin Vingaard
21. Johan Wiland
24. Libor Sionko
25. Mathias Zanka Jørgensen
27. Thomas Delaney

Mangler: Santin (angreb; fast)
Tvivlsomme: Grønkjær (højrekant; fast)

Den supervigtige venstrefløj Jesper Grønkjær blev sparet mod FCM. Det var efter planen. Det var det derimod ikke at han blev nødt til at udgå fra mandagens træning på Cypern.

Han ER med i truppen, men om han er helt klar, ved jeg ikke.

Helt sikkert ude er til gengæld den kropsstærke og hurtige angriber Cesar Santin der også måtte stå over mod FCM pga en skade.

Det er i øvrigt værd at bemærke at Libor Sionko, den dygtige tjekkiske højrekant (der i mine øjne burde være selvskrevet til startopstillingen i kampklar stand), endelig var med i truppen mod FCM, dog uden at få spilletid. Så han er næppe oppe i omdrejninger der gør ham til et startemne mod APOEL. Men han er med i truppen.

Fremtidige tips

Ekspert Crystal Palace - KuPS
18 dec 21:00
Betvalue
2109%
1,83Betano
Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.