Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Nicklas Helenius er netop blevet hentet til engelske Aston Villa, der næste sæson skal kæmpe for at forbedre deres skrækkelige 2012-2013 sæson. Handlen menes at ligge i omegnen af 15 millioner kroner. Spillet går ud på, hvor mange mål Helenius scorer i sæsonen 2013/2014.
Oddset opnås ved en halvgardering på odds 2,75 og 4,80 på hhv. 1-3 og 4-6 mål hos Betsafe. Indsatsfordelingen hedder 63,6 % på 1-3 mål og 36,4 % på 4-6 mål.
Værktøj til udregning af indskud på halvgarderinger: http://www.betxpert.com/odds-tools/halvgardering
Den nuværende trup
Nicklas Helenius er den seneste tilføjelse til et Aston Villa mandskab, der indtil nu har set seks nye ansigter tilført, hvoraf han er den eneste angriber. I øjeblikket har de seks angribere i førsteholdstruppen. Jeg har valgt at liste dem op herunder alt efter mit bud på deres placering i rangordnen startende med den højest prioriterede samt statistisk for 2012/2013-sæsonen:
Christian Benteke (32 starter, 19 mål)
Gabriel Agbonlahor (24 starter, 9 mål)
Andreas Weimann (26 starter, 6 mål)
Darren Bent (8 starter, 3 mål) / Nicklas Helenius
Jordan Bowery (3 starter, 0 mål)
Benteke var i sidste sæson en af de helt store oplevelser i Premier League, hvor han beviste at den stærke ”tank-forward” stadig har sin plads i ligaen. Han har også tiltrukket enorm opmærksomhed fra diverse storklubber rundt omkring i Europa som følge af dette.
Jeg har været lidt i tvivl om, hvorvidt jeg bør rykke Helenius op over Bent, da han længe har lignet en spiller, der er ”over the top”. Bent har enorm ligaerfaring og jeg tror valget kommer til at afhænge udelukkende at taktiske dispositioner taget i betragtning, hvor forskellige de to spilleres spillestil er.
Helenius situation i tilfælde af salg af Benteke
Antallet af bejlere til Benteke er temmelig stort. Arsenal, Atletico Madrid, Tottenham og Dortmund er umiddelbart de, der har udvist størst interesse i den store belgier. Det tyder dog også på at det mest sandsynlige udfald for dette sommers transfervindue bliver, at de sælger ham.
Skulle det ske, at de sælger ham bør dette alt andet lige forbedre Helenius’ chancer for at spille sig til mere tid på banen og dermed meget større chance for at score mål.
Jeg tvivler dog på, at de vil sælge Benteke, der ofte er blevet sammenkædet med et prisskilt på over 200 millioner, uden at købe en direkte erstatning for ham for nogle af alle de penge. Alt andet vil i hvert fald være naivt taget i betragtning at de kun lige undgik nedrykning sidste sæson til trods for at de havde en af ligaens skarpeste angribere oppe foran.
Et salg af Benteke vil helt klart gavne Helenius’ chancer for at komme på banen og dermed at score mål, men jeg tror ikke at det vil forbedre hans plads i rangordnen, da der blot vil blive købt en ny angriber ind.
Fremtiden for Darren Bent
Englænderen ser ud til at være på vej ud af Aston Villa efter en skuffende sæson sidste år. Det virker også oplagt at skille sig af med ham, da han er en af de klart tungeste spillere i truppen rent lønmæssigt. Specielt taget i betragtning, hvor lidt han bliver brugt. Oprykkerne fra Hull og Newcastle meldes interesserede og jeg anser det som værende temmelig sandsynligt at han bliver solgt.
Bent spiller samme position som Helenius om end han er en direkte modsætning, hvis man ser på spillestilen. Et skifte for Bent bør ikke ændre på Helenius’ rangering i truppen, men en angriber mindre bør alt andet lige give mere spilletid til Helenius. Jeg anser det desuden som værende ret usandsynligt, at de går ud og bruger store penge på en afløser for Bent. At få dækket et tab af Benteke er deres førsteprioritet.
Formationen
Sidste sæson spillede Aston Villa ofte med samme formation i to forskellige udgaver. Det var typisk en 4-3-3, hvor det varierede, hvor bredt de tre forreste stod. Typisk var det Agbonlahor, Weimann og Benteke, der udgjorde denne trekløver.
Benteke har været placeret på midten, hvor han kan benytte sin fysik inde i feltet, mens Wiemann og Agbonlahor har fungeret enten som wings eller deciderede angribere, der blot har stået lidt bredere.
Nicklas Helenius har ikke egenskaberne til at spille på kanten og kan derfor kun gøre sig forhåbninger om at spille helt fremme i boksen. Dette kan alle de øvrige angribere også sagtens, så det kommer nok ofte til at være et spørgsmål om taktik, hvilken type angriber, der bliver sat helt frem.
Skulle Benteke blive solgt og erstattet af en spinkel angriber, er Helenius den eneste ægte target man foran. Igen ser det bedst ud for danskeren, hvis de skiller sig af med belgieren her til sommer.
Jeg vil ikke begynde at overveje et skift i formation til f.eks. en 4-4-2, da jeg ikke har noget grundlag at vurdere det på, men skulle det ske, at de vælger at skifte til en sådan formation er det klart til danskerens fordel, da det giver plads til en ekstra angriber i hans position.
Sandsynligheden for nul mål
Sidste sæson var der kun én angriber, der ikke scorede for Aston Villa. Her er tale om Jordan Bovery, der startede inde i tre kampe og medvirkede i syv yderligere som indskifter.
Jeg tror sagtens at Helenius kan få en del spilletid i ligaen såfremt han undgår store skader, da der vil komme en del rotation i tilfælde af det temmelig sandsynlige salg af Benteke og Bent.
Det taler også til Helenius’ fordel, at han er rendyrket boksspiller og derfor ikke skal frygte at blive brugt på kanten, hvor sandsynligheden for mål alt andet lige er meget mindre. Skulle man se nogle kampe, hvor Aston Villa skal ud og satse for at nå et resultat, vil Helenius også være en god type at skifte ind, da han med sine to meter rager godt op i højden, hvis der bliver pumpet en masse høje bolde ind i feltet i slutfasen af en kamp.
Umiddelbart giver jeg udfaldet ”nul mål” omkring 8-9 % chance.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar