Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 47-21-32%
- Betvalue
- 1103,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,68
- Rigtig/forkert
- 2-1
Hvordan skal coronaramte Altay stille op?
Nyheden kom som et chok, da man tirsdag aften fandt ud af at i alt 15 personer i klubben, Altay, er smittet med corona. Det drejer sig helt konkret om 8 spillere, træner Ildiz, 3 andre fra trænerstabet, samt andet personale.
Det er på nuværende tidspunkt ikke muligt at få yderligere info om, hvem der er smittet, men 8 spiller lyder af mange, og er det bare 3-4 stamspiller, kan der sagtens findes værdi hos hjemmeholdet.
Det taler for spillet:
- Altay er uden træner Yücel Ildiz, samt assistentrænerne, der også er ramt af corona. Hvem skal stå ved sidelinjen. Det i sig selv kan være et problem for udeholdet gennem hele kampen.
- Udeholdet må som sagt undvære 8 spillere. Da man ikke er forpligtet til at indberette, hvem de smittede er, kan vi ikke vide, hvordan startopstillingen ser ud. Det kan dog blive for sent ift. at finde en værdi, hvis man venter til et par timer før kampstart.
- Altinordu har fået en fin start på sæsonen. Spillet har været svingende, men de har kvaliteter til at slå ethvert svækket hold i den næstbedste række.
- Altinordu kan overhale Altay i tabellen, hvis de vinder kampen. Det i sig selv kan være en motivationsfaktor. Altinordu har i mange år været tæt på en oprykning, og i år kan de komme tættere på. *
Hold øje med:
- Jeg har absolut ingen info om, hvem de smittede spillere er. Derfor er det også lidt en sats at sætte dette spil op.
- Hvis de 8 smittede spillere er reserver eller rotationsspillere, har Altay til sammenligning en stærkere trup en hjemmeholdet.
- Hvis topscorer Paixao, Regattin, Kurtulus og Scuk ikke er smittede og kan starte inde for Altay, kan det blive et stort problem for Altay. Paixao er suverænt den bedste og mest scorende angriber i 1. lig.
- Det er en lokal derby, og det er to klubber med en lang historik og mange indbyrdes kampe. Stamspillere eller ej, så vil alle gøre deres bedste i én kamp, der betyder lidt mere end det normale.
* Pga. det nye format i Süperlig, har der ikke været nedrykninger fra den bedste række, så der er dermed heller ikke hold med kvaliteter til genopryking. De hold, der normalt spiller om midterpladserne, kan nu potentielt også komme i spil til opkryning.
Fravær:
Altinordu må undvære midterforsvaren Yusuf (fast) og højrebacken Emre (fast), mens resten af holdet meldes klar.
Altay har vi på nuværende tidspunkt ingen idé om, men jeg satser på at slå det op i kommentarfeltet, så snart det bliver muligt.
Oddsmarked:
Markedet ser ud til at være upåvirket af situationen hos udeholdet, men måske det kan komme så snart man ved mere om trupperne. Normalt kan man jo se, hvilke spillere der er rejst. Men da det er et lokaltderby i byen Izmir, kan vi på nuværende tidspunkt ikke få adgang til flere oplysninger.
Draw no bet, sejr til hjemmeholdet Altinordu til odds 1,75 lyder for godt i mine ører.
Kilder: BeInsports - Sporx - Hürriyet - Fanatik - Fotomac - Mackolik - Transfermarkt
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar