Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 12%
- Betvalue
- 3114%
- Spilbar ned til odds
- 8,33
- Rigtig/forkert
AGF spiller idag deres sidste træningskamp, inden det for alvor går løs næste weekend. Desværre for dem så må de se bort fra 6 spillere, hvoraf de 3 af dem er holdets stærkeste angribere!
Viborg har siden Ove Christensens ankomst inden sæsonen, udviklet sig til et utroligt godt organiseret mandskab. De står godt på banen og er i det hele taget bare møg svære at spille imod.
De indtager en 4 plads i 1. division hvor det er blevet til 6-5-3 og en målscore på 23-14.
Viborg har ikke ligget på den lade side i vinterpausen, da truppen er blevet markant forstærket. Blandt de nye ansigter kan nævnes:
Simon Nagel (rutineret midtbanespiller med masser af erfaring fra højere niveau).
Thomas Dalgaard (super farlig boksspiller der er hentet i Skive. Har tidligere scoret mål for Randers i superligaen, og er for tiden i rigtig fin form). Hentet som erstatning for Ken Fagerberg, der er smuttet til Horsens.
Andreas Hagen (ifølge Ove C en kæmpe forstærkning. Normand på 25 år med rigtig god teknik, som spiller både defensiv midt, midterforsvar og højre back).
Mathias Nielsen (fysisk meget stærk midterforsvarer der er lejet i FC Nordsjælland. Har spillet flere kampe for U20 landsholdet, men kampen om pladserne i FCN har været meget hård, og derfor er han nu draget til Viborg).
Asbjørn Sennels (bundrutineret back der har trænet med et stykke tid, og igår kom det så frem at han spiller resten af sæsonen for Viborg. Ifølge Ove C er Asbjørn et fysisk pragteksemplar, som på kort tid vil være helt oppe i gear, til trods for han ikke har spillet bold længe).
Man har klaret sig fint i opstarten til den nye sæson. Man slået AAB, Thisted og Kjellerup og tabt til Silkeborg.
Bortset fra de nye stærke navne, så indeholder truppen også dygtige folk som Jens Kristian Sørensen, Babajide Ogunbiyi, Kevin Mensah, Lasse Ankjær, Eduardo Delani og Jesper Kjærulff.
Der skulle ikke være nogen nævneværdige skader/afbud til dagens kamp!
Når alt dette er sagt så er AGF selvfølgelig en stærk modstander, og mange spillerne vil nok forsøge at byde sig til her i sidste øjeblik.
De kommer lige fra en vellykket træningslejr i Tyrkiet hvor man fik spillet 2 kampe på græs, der begge blev vundet sikkert (3-1 over norske FK Haugesund og 3-0 over ukrainske Illichive). Ganske vidst 2 bløde modstandere, men alligevel godt med 2 sikre sejre.
AGF må idag se bort fra de 3 angribere Søren Larsen, Morten Moldskred og Peter Graulund. Desuden er man uden David Devdariani (angriber/offensiv midt), Mark Howard (midterforsvar) og Giorgi Diasamidze (marginalspiller).
Heraf skal det retfærdigvis nævnes at Graulund og Howard nu har været ude i længere tid, og at Georgiske Disamidze nok næppe have udsigt til spilletid, hvis han havde været fit.
De 3 angribere man kommer med idag hedder dermed Casper Sloth, Aron Jóhannsson og Davit Skhirtladze, hvilket jeg (med alt respekt for deres talent) vil kalde for en meget tynd omgang.
Kort sagt så ser jeg Viborg som en ret farlig modstander. De er virkelig på vej frem og med en træningskamp mod et opsat (men svækket) AGF mandskab, får man god mulighed for at måle sig med et af de bedre hold fra superligaen.
En mulighed jeg er sikker på Ove C og Viborg tager mod, og vil tage kampen ret alvorligt.
Det er ikke længe siden AAB blev besejret, ligeledes i en træningskamp. Her var AAB i ganske stærk formation, så jeg ser ret fine muligheder for at Viborg kan drille AGF idag.
Tror at de med deres stærke defensiv og organisation godt kan holde AGF nede på 0-1 mål idag!
Jeg vælger at forsøge halvleg/fuldtids spillet på Viborg, men er man mere forsigtig kan man jo nøjes med det rene 2 tal.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar