Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan AGF få skovlen under Viborg?
I denne runde 21 skal AGF tage imod Viborg FF, og jeg tror det er et opgør der ligger godt til de hviie, som også møder et svækket Viborg mandskab.
- Chance (1-X-2)
- 60-23-17%
- Betvalue
- 1104,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- AGF har et godt tag på Viborg, som de slog ganske fortjent sidst de to hold mødtes, og generelt har AGF vundet tre af de seneste fem indbyrdes opgør, og spillet to uafgjorte.
- AGF har rigtig mange strenge at spille på, og til dette opgør har de alle deres offensive kort klar. Jeg glæder mig til at se om de igen benytter Tomas Kristjansson, som var godt spillende imod Fredericia, men derudover har de også Arnstad, Bech, Yakob, Serra, Emmery, og Mortensen i offensiven som kan gøre ondt på Viborg.
- Viborg FF mangler et par profiler forud for dette opgør (se holdinfo).
- AGF smed point imod Fredericia, og det på trods af, at de især i 2.halvleg havde chancer for at tage alle tre point. Det betyder dog også at FCM er kommet tættere på, og det kan give AGF lidt mere motivation ift. at gå efter de tre point her.
- Jeg tror Viborg vil være tilfredse med et point her, og det kan give AGF initiativet her, hvilket jeg tror passer dem og Jakob Poulsen ret godt. Kan AGF få et lignende kampbillede som seneste hjemmekamp mod OB så tror jeg de bliver svære at holde fra mål og tre point.
- Banen i Aarhus er bestemt ikke i top, og det kalder på flere tilfældigheder, hvilket jeg ikke ser som et plus sådan som AGF spiller.
- Offensivt har Viborg mange veje, hvorpå de kan gøre ondt på AGF, som også så sårbare ude i 1.halvleg imod Fredericia, og jeg syntes især Jalal har set spændende ud, og derudover er Thomas Jørgensen også startet flot i dette forår, og han kan blive nøglen for Viborg i dette opgør.
- Viborg FF er startet rigtig flot i dette forår, og kommer på bagkant af to flotte præstationer og sejre imod Silkeborg IF og Brøndby IF, samt en flot præstationer imod FCK i pokalen, og den selvtillid de har fået bygget op kan gøre en forskel her.
- Arnstadt gik ud i pausen imod Fredericia og flækkede læbe. Jeg forventer at nordmanden stiller fra start her, men hvis ikke han gør, vil det være et stort minus for AGF.
Oddset på en AGF sejr står i odds 1,70ish de fleste steder, men jeg tvivler på, at det odds står til kampstart, hvorfor jeg er ude med et spilforslag her.
Holdene:
AGF: Solbakken, Poulsen og Andersen har alle været ude i de første to kampe i dette forår.
Viborg FF: Asker Beck, Brahimi, Bundgaard og Njoh er alle ude med skader, og derudover er Mbom og Kuzmic ude med karantæner efter de fik kort imod Brøndby IF.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar