18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

AGF - Silkeborg IF

Infokamp

Ceres Park Lars Christoffersen
Spiltip af deleted-user-8519 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Der er nok mest pres på AGF før denne kamp i nedrykningsgruppen. Silkeborg er tre point foran og kan overlade initiativet til AGF – en rolle, som de normalt ikke er så dygtige til at befinde sig i. Til gengæld fightede de flot i forrige spillerunde.

DET TALER FOR AGF:

  • AGF har fuld fokus på at overleve i Superligaen, hvilket blev klart da Glen Riddersholm sparede spillere i pokalturneringen mod FCK.
  • AGF viste god fight og flot moral i første opgør mod Viborg, hvor man vendte 0-2 til 4-2. Det må give dem noget mentalt.
  • Silkeborg har ikke imponeret synderligt i foråret indtil videre. De er ganske vist over AGF i tabellen, men efter pausen har det ikke været helt godt.
  • AGF får i form af Duncan og Spelman et par væsentlige profiler tilbage. Duncan er måske ikke helt på toppen efter en skadesperiode dog.

DET TALER FOR SILKEBORG:

  • AGF har haft problemer, når initiativet bliver overladt til dem. Jeg kunne sagtens forestille mig, at Silkeborg vil overlade ansvaret til de hvide.
  • Silkeborg har fordelen, da de er tre point over AGF i gruppetabellen. De er ikke pisket frem eller noget lignende – uafgjort er fint med dem.
  • Duncan er måske tilbage, men er han helt klar igen? Samtidigt er Junker ude af kampen med karantæne. Silkeborg får Flinta og Moro tilbage i truppen.
  • I denne sæson har de mødt hinanden i to tætte kampe, der er endt 1-0 til Silkeborg (i Silkeborg) og 0-0 i Aarhus.
  • Sagen om Silkeborgs cheftræner, Peter Sørensen, sluttede i fredags med en frikendelse. Det har utvivlsomt givet noget ro hos Sørensen.

CHANCEVURDERING:

Kom gerne med input.

TRUPINFORMATIONER:

Kasper Junker misser kampen med karantæne, mens Niklas Backman og Oikonomidis fortsat er ude. Alexander Andersen er tvivlsom. Morten Duncan og Martin Spelman er tilbage i AGF-truppen. Sidstnævnte havde karantæne i forrige kamp, mens Duncan har været skadet, og det vides ikke hvor meget spilletid han kan håndtere.

I Silkeborg-lejren er man uden Mikkel Vendelbo, der har karantæne, mens Gustav Dahl er ude med en ankelskade. Nicolaj Agger er tvivlsom. Tilbage i truppen er Dennis Flinta og Ibrahim Moro.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.