Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
To hold i formkrise
- Chance (1-X-2)
- 33-31-36%
- Betvalue
- 2105,4%
- Spilbar ned til odds
- 3,23
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU FØLGE SPILLET
- Brann har kun scoret 1 mål i deres 5 sidste kampe(alle turneringer) og deres senest ligamål var mod S08 den 25. juni.
- Aalesund er gået målløs fra banen de seneste 3 kampe (alle tabt - et point vil være kærkomment).
- Branns selvtillid led et knæk, da de samlet tabte til Ruzomberok i Europa League, og derfor smed chancen for at møde Everton. Point kan hjælpe lidt nu.
- Aalesund har solgt deres ene spids i Lars Veldwijk. Han er erstattet af en relativ ukendt angriber fra Grækenland*.
- Sidste vigtige indbyrdes kamp Aalesund vandt, var tilbage i maj 2012.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- Hvis kantspiller Braaten stadig er skadet, er dette også en klar svækkelse. Brann skaber færre chancer uden ham.
- Aalesund har Gyasi** tilbage, hvilket kan skabe problemer på midten for Brann.
- Aalesund har endnu ikke spillet uafgjort på hjemmebane i denne sæson (som eneste hold i Eliteserien).
- Mos er den 3. mest scorende i ligaen. Branns angribere Orlov (sidste mål i 9. runde) og Børven (sidste mål i 4. runde) er ikke i nærheden af ham.
Argumentpunkter i kursiv: De elementer jeg mener oddssætterne/markedet især overser/fejlvurderer.
ODDS
Siden frigivelsen har oddset været nogenlunde stabilt på X’et. Det samme er gældende for både 1- og 2-tallet. Jeg forventer ikke at der kommer de store ændringer op mod kampstart.
Udover hos Nordicbet, er der værdi at hente i X’et hos Betsafe, Unibet, 888sport, Bet365, Jetbull og bwin. Lidt bedre odds finder du hos en toneangivende bookmaker uden licens til odds 3,46.
CHANCEVURDERINGER
Over/under 2,5 mål: 48-52
0 mål i 1. halvleg: 34
0 mål i 2. halvleg: 24
TRUPNYT
AAL: På transferfronten har angriber Lars Veldwijk (5 mål) forladt klubben og er blevet erstattet af *Athanasios Papazoglou (på lån). Bjørn Helge Riise er tvivlsom til opgøret og har ikke spillet siden 6. runde.
**Edwin Gyasi (fast – midt) har trænet for sig selv det sidste stykke tid pga brud på interne regler.
BRA: Keeper Leciejewski er tilbage fra sin skade. Bismar Acosta (fast – forsvar) er i karantæne. Han erstattes dog fint af Jonas Grønner. Følg med på om Daniel Braaten (fast – fløj) kommer tilbage. Reserven Devyer Vega er skadet.
BUD PÅ STARTOPSTILLING
AAL: Lie – Arnarson, Ramsteijn, Gretarsson, Kirkeskov – Gyasi, Hoff, Carlsen, Thrandarson – Mos, Papazoglou
BRA: Leciejewski – Nouri, Grønner, Wormgoor, Kristiansen – Haugen, Heltne Nilsen, Barmen – Rolantsson, Orlov, Skaanes
KILDER
bold.dk, aafk.no, brann.no, altomfotball.no, oddsportal.com, transfermarkt.com
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar