18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

ZSC Lions Zurich - SC Bern (1-0) 2

Kommentar ønskes gerne :)

Ishockey - Schweiz, NLA

Suveræne nr. 1 mod nr. 8 i den Schweiske Ishockey Liga.

Bern Hjemmebane statistik:
15 ( 9 - 4 - 2 ) 52 : 28 - 32 pts.

Bern Udebane statistik:
15 ( 13 - 1 - 1 ) 51 : 19 - 41 pts

Zuricn Hjemmebane statistik:
13 ( 7 - 2 - 4 ) 52 : 26 - 25 pts.

Zurich Udebane statistik:
15 ( 5 - 3 - 7 ) 34 : 39 - 19 pts.

Bern må siges, at være i en klasse for sig i år. Hele 73 point i 30 kampe - hele 15 point foran nr. 2.

Bern er ubesejret i de seneste 12 kampe i streg. Ud af de tre tabte kampe i år, er de to godt nok tabte til netop ZSC Lions Zurich. Dette må dog sætte Bern endnu mere op til kampen, idet man må formåde, at de ikke vil tabe for tredje gang i træk til Zurich.

De har scoret 103 mål og kun lukket 47 mål ind. De virker meget skræmmende i øjeblikket. De seneste 5 kampe er som omtalt alle endt med sejr og en målscore på 21-6.
Grundet de mange mål har holdet mange spillere, som ligger højt i antal mål samt assist.
Ramzi Abid 16 8
Ivo Rüthemann 16 11
Sébastien Bordeleau 13 16
Christian Berglund 10 19
Christian Dubé 6 33 (33 assist!!!!)


Zurich har vundet 3 af de sidste 4 kampe, dog er sejrene kommet mod nogle af de svagere hold i Ligaen, mens nederlagt faldt til HC Davos (mestrene fra sidste år - som netop slog Bern). Zurich tabte 5-2 og Davos må siges, at være et af de hold, som er tættest på at kunne sammenlignes med Berns hold og den styrke som de besidder. Dog vil jeg påstå, at Bern er en klasse bedre, og de vandt netop også for kort tid siden 4-0 over netop Davos på udebane.

Holdets topscorer T. Monnet har scoret 10 mål og 13 assist.

Derudover spiller Zurich kamp imorgen tirsdag. To kampe på to dagen må sætte sine fysiske spor på Zurich spillerne, og når kamp nr. 2 så er mod det suveræne førerhold, så kan Zurich godt rende ind i problemer, når trætheden sætter ind. Dette er endnu et argument for, hvorfor jeg tror, at Bern vinder med mere end 1 mål

Til odds 3.5 på, at de gør det, ser jeg som et rigtig godt spil, når man ser på, hvor skræmmende stærke Bern er i øjeblikket.

9 Kommentar

Tilføj kommentar