18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Zarina Diyas-Petra Martic (21/09)

Alexander Dittmer har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:WTA Guangzhhou - Kina, 2. runde, hardcourt.

Zarina Diyas fra Kazakhstan og kroatiske Petra Martic.

Et spændende opgør fra 2. runde af WTA-turneringen i Kina, hvor to talentfulde spillere støder ind i hinanden.

Begge spillere har fået gode sejre i turneringen indtil videre, hvor Diyas har spillet sig igennem kvalifikationen og var overbevisende i 1. runde.

Den noget højere rangerede Martic har været skadesplaget længe, men har endelig fundet lidt form i denne sæson, hvor hun ser ud til at kunne indfri lidt af sit potentiale.

Vi har her et opgør mellem to yderst talentfulde spillere at gøre. Jeg synes dog, at Martic er blevet gjort til alt for stor favorit, hvorfor jeg tager denne tidligt.

Dette er efter min overbevisning en rigtig spændende kamp, der er tættere end bookmakerne vurderer. Diyas har spillet til at drille Martic, der nok vil få svært ved at slå igennem hurtige og solide Diyas.

Martic server godt, men har en tendens til at lave mange dobbeltfejl, da hun satser på sin langt svagere 2. serv. Martic er længere fremme i sin udvikling end Diyas og er også bedre rangeret, men jeg synes alligevel ikke, at hun fortjener et så klart favoritstempel. Jeg kan ikke komme under 30% for Diyas-sejr.
Denne tråd er relateret til Zarina Diyas - Petra Martic

Tilføj kommentar