18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Wolfsburg-Bayern München (15/02)

Martin K. Andersen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Ustoppelige Bayern München ligger fredag aften vejen forbi Wolfsburg. Her går det knapt så godt. Man har godt nok fået syv point ud af forårets fire kampe, men taget i betragtning af hvem man har mødt burde pointhøsten have været større.

At den ikke har været det skyldes i høj grad manglende offensive trusler. Bas Dost har i Helmes' lange skadesfravær været eneste reelle angriber og på midten hviler meget ansvar på Diegos orkestrering.

Bayern har holdt nullet i samtlige fire forårskampe og kun lukket et enkelt ind i 10 udekampe. Man roterede på nogle pladser i Schalke-kampen og ser derfor ikke ud til at gøre det her mod Wolfsburg, trods en CL-udekamp mod Arsenal i næste uge.

Med andre ord er Mandzukic og Müller tilbage i offensiven, hvilket kun kan love godt for gæsterne.

Medmindre Bayern har en regulær offday har jeg svært ved at se Wolfsburg hente point her. Man scorer ikke nok og udover Dost og Diego, er det forsvarsspillere der præger scoringslisten.

Unibet stikker ud med 2,55 på en Bayern-sejr uden Wolfsburg-scoring på et marked der ligger omkring 2,20.
Denne tråd er relateret til Wolfsburg - Bayern München

Tilføj kommentar