18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Weekendens seriefodbold

38 kommentarer
11 Visninger
Der har været en del succes med analyser af kampe i serierne, så jeg starter denne tråd op i dette forum.

Sidste gang anbefalede jeg at spille mod Måløv, der allerede fået tre mål forærende af Nordicbet.

Denne gang møder de Ølstykke i Sjællandsserien, men handicappet er på hele 5 mål (det har jeg vist aldrig før set). Måløv ligger sidst (nummer 14) med nederlag i samtlige 9 kampe og den imponerende ringe målscore på 6-61. Af de 9 nederlag har fire været med mere end 5 (tre gange 8-0 samt senest 13-1). Af de seneste fire kampe har de tabt hhv. 8-0, 5-2, 8-0 og 13-1.
Ølstykke ligger nummer 12, med to sejre og en uafgjort samt 5 nederlag. De har endnu højest scoret 3 mål, men mod Måløv tror jeg de scorer en del flere.
Det store spørgsmål i mine øjne er, hvor mange mål Måløv scorer; Ølstykke skal nok få scoret +5, men hvis Måløv bare scorer et mål, skal Ølstykke score 7 for, at Ølstykkesejren går hjem. Havde handicappet været på 3, havde jeg med det samme taget Ølstykkesejr, men når det er så stort, er det svært at sige - det kan jo sagtens tænkes, at målmanden står godt, og det er to bundhold, der mødes.
Odds 1,70 på Ølstykke er bare for lavt til, at der værdi i det. Så hælder jeg mere til handicapkrydset til odds 4,10.
Odds fra NB ser således ud:
27.05.2006 13:00 Ølstykke FC 2 - Måløv BK H(0.00 - 5.00) 1.70 4.10 3.10

Nogle, der har fiduser/kendskab til andre seriekampe?

38 Kommentar

Tilføj kommentar