18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

VM- Håndbold om sekundær pladser

11 kommentarer
1 Visninger
Slovakiet slår Norge om 9/10 pladsen ved VM. Dette er først og fremmest et motivationsspil. Norge smed på værste vis deres ellers sikre semifinalebilletter væk mod Polen i de sidste 2 min. Som nordmændende selv udtaler vil det tage dem meget lang tid at komme sige over nederlaget til Polen og de vil utvivlsomt helst undvære denne kamp.

Tilmed er deres nok vigtigste spiller, Steiner Ege, ude med en skade og flere norske profiler slider med småskader og vil måske blive sparet i en for Norges vedkommende rimeligt ligegyldig kamp.

Slovakiet har derimod spillet en god slutrunde og har spillet lige op med næsten alle hold de har mødt under slutrunden og vil højst sandsynligt lægge bedtydeligt mere i denne kamp end Norge. Det vil være et flot resultat for dem med en 9 plads og deres motivation vil være ret høj modsat Norges der nok vil ligge under gulvbræderne.

Odds 2.3 er godkendt




Tror koreanerne er mere eller mindre ligeglade med disse kampe, omvendt tror jeg Makedonien foran deres mange fans, vil den her kamp noget mere.
Ser det som 2 meget lige hold, måske et lille plus til Korea, men med et Makedonien hold som favorit på større motivation foran deres mange fans.
Der kan dog udspille sig ind kamp i kampen, for Kiril Lazerov med 77 mål hidtil ved dette VM, har chancen for at slå alletiders målrekord for et VM, som indehaves af koreaneren Yoon Kyung-Shin med 86 mål fra VM i 1995.
Men det kan måske skabbe ekstra meget plads til de andre makedonere, hvis koreanerne kun har i hovedet at få stoppet Lazerov.

Odds 2.4 er godkendt



Spørgsmåler om Tyskland gider rejse sig, som de selv siger - Vi er blevet snydt af håndboldguden. Der er odds 2.8 på Ungarn og odds 1.8 på Tyskland. Odds 2 på Ungarn med +1.5 virker heller ikke dumt

Den sidste kamp i aften er Sverige mod Serbien. Hvem har motivationen ? Odds 1.6 på sverige, imens Serbien er helt oppe i odds 3.3


Alle odds er taget fra pinnaclesports.com

11 Kommentar

Tilføj kommentar