18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

To hurtige skotske kampe

Hej alle,

Jeg har desværre ikke haft tid til at lave tilbundsgående analyser til aftenens skotske kampe. I stedet følger her to mere kortfattede forslag.

I 1. division tager Queen of the South imod St. Johnstone. St. Johnstone er nr. 2 i rækken og kommer med formen v-v-t-v-u og er klart favoritter. Men Queen of the South, der er nummer næstsidst, er i god form. De kommer på bølgen fra to 3-0 udesejre over Airdrie og topholdet Gretna. Formen er t-v-u-v-v. Ingen af holdene er nævneværdigt svækkede af karantæner og skader. Odds 3 på QotS hjemmesejr hos Stan James er klart spilbart.

I 2. division tager Cowdenbeath imod Stirling Albion. Binos er klare favoritter til denne kamp - Cowdenbeath har spillet nogenlunde lige så godt som en pose jord i det nye år, og i desperation over dårlige resultater har man slået sig på rendyrket indianerfodbold.

Cowdenbeath er hårdt ramt af skader - især deres midtbane er hårdt ramt, og målmand Orr er stadigvæk ude med en skade. Stirling Albion har et par tvivlsomme spillere og en midtbanespiller i karantæne, men også forstærkning i en nyligt lånt angriber fra Gretna. Binos er v-v-t-v-v, hvor Blue Brazil er t-u-t-v-t.

Odds 3,75 på Cowdenbeath er faktisk tæt på spilbart efter min vurdering, men udesejren er klart det mest sandsynlige. 1,90 for udesejren er lige lavt nok, men kan spilles efter min vurdering.

Over-spillet ser også ok ud - man kunne prøve en over 2,5,3 (altså pengene tilbage i tilfælde af netop 3 mål) til odds 1,80 hos Pinnacle. Odds på det rene over 2,5 spil er for lave efter min vurdering.

2 Kommentar

Tilføj kommentar