18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Sunderland-Arsenal (18/02)

Nikolaj Petersen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:I FA Cuppens 5. runde støder Sunderland og Arsenal sammen, hvilket dermed er en hurtig mulighed for revanche for Sunderland, der i sidste weekend tabte 1-2 til Arsenal i en tætspillet kamp.

Siden den kamp har Sunderland holdt en uges pause, mens Arsenal i onsdags løb ind i en ordentlig øretæve i CL, da man tabte med hele 0-4 ude mod Milan. Selvom spillerne er vant til rejser og to kampe om ugen, så er det formentlig et Arsenal hold der er ramt både fysisk og mentalt, der møder op til kampen.

Arsenal går trods dette ind til kampen som favoritter. De har lige bevist at de kan vinde på banen, selvom Sunderland dér kom ind til kampen med en masse gode resultater, hvilket bør give selvtillid. De får det dog ikke nemt mod en kompakt Sunderland defensiv.

Jeg tvivler dog på Sunderland har kvaliteterne og modet til at udstille Arsenal på lige fod med Milan, der havde fundet nogle svage områder på Arsenal holdet og konsekvent straffede dem gang på gang. O'Neill kan dog godt tænkes at give bevægelige Sessegnon en rolle alá den Boateng spillede for Milan. Men om der kommer nok tilstødende løb til at det får en god effekt er tvivlsomt.

Under alle omstændigheder har jeg ikke fundet værdi på kampen, men hvad tror I? Byd ind i kamptråden.
Denne tråd er relateret til Sunderland - Arsenal

Tilføj kommentar