18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

St.Pauli-Werder Bremen (23/04)

Martin K. Andersen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:NB: Oddset fås ved at spille 51,75% af indsatsen på 1-tallet til 3,45 hos betway og 48,25% på X'et til 3,70 hos Pinnacle.

St. Pauli har gjort det godt de seneste par kampe (smalt nederlag ude til Leverkusen og 2-2 ude til Wolfsburg) og havde faktisk fortjent sejren mod Wolfsburg - en sen udligning ville det dog anderledes.

Træner og klublegende, Holger Stanislawski, har tårevæddet meddelt at han stopper i klubben til sommer og overtager sædet i Hoffenheim. De to seneste kampe har vist et stærkt fightende Pauli-hold (som vi kender dem) og det virker som om, at spillerne lige giver den dét ekstra for at sende Holger godt afsted med en sikret overlevelse i Bundesligaen.

Werder har seks point ned til 16. pladsen og kan stort set se sig fri af nedrykningen. Med kun ét nederlag i 10 kampe har man sat point på kontoen løbende, men da syv af de ni kampe hvor man har hentet point, er endt uafgjort, har det ikke været helt så overbevisende.

De tre seneste kampe (Schalke, Frankfurt, Stuttgart) er alle endt 1-1, og da man også spillede 1-1 mod Gladbach, tegner der sig et billede af hvordan holdet spiller mod de hold der ligger i nedrykningszonen.

Det er sidste udkald for St. Pauli og med de seneste kampe in mente og Werders situation der gør, at man ikke er tvunget til point, forstår jeg ikke helt at gæsterne er gjort til så store favoritter.
Denne tråd er relateret til St. Pauli - Werder Bremen

Tilføj kommentar