18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

SønderjyskE - Odense Bulldogs: kommentar

Alt afhænger af øjet, der ser. Jeg tror også SE vinder kampen, men værdi i dét odds kan jeg ikke finde. Statistik er jo en herlig parameter, for man kan næsten altid finde argumenter for sin egen overbevisning. Hvis vi printer statistikken med kampe fra 08 og 07, får vi et noget mere broget billede af styrkeforholdet de to hold i mellem. Odense har det faktisk slet ikke så dårligt med kampene i Vojens.

Sakset fra livescore.cc

02/02-10 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 3:3
4:3 (OT)
22/01-10 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 4:1
15/11-09 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 3:0
18/01-09 AL-Bank Ligaen, Placeringsrunde Sonderjyske vs. Odense 1:2
09/12-08 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 4:2
10/10-08 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 1:4
29/03-08 AL-Bank Ligaen Playoffs Sonderjyske vs. Odense 4:5
30/11-07 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 4:1
30/10-07 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 3:4
05/10-07 Oddset Ligaen Sonderjyske vs. Odense 3:3
3:4 (OT)

3 af de seneste 10 ligakampe har SE slået denne linje, og det med mindst mulig margin. At de har vundet store sejre i Odense er en anden sag, her er Odense mere offensive, hvilket giver bedre plads til SE's hurtige spilvendinger.

Jeg synes dog, at der er en klar fordel til SE på målmandsposten, der kan vise sig væsentlig. Men oddset frister stadig ikke mig.
Denne tråd er relateret til SønderjyskE - Odense Bulldogs

1 Kommentar

Tilføj kommentar