18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Silkeborg-AaB (01/03)

Tommy Shearer har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Endelig starter Superligaen op og jeg starter med at anbefale et frækt kryds i åbningskampen, da favoritterne fra AaB har nogle vigtige fravær.

Silkeborg har en mission for foråret, nemlig overlevelse. Træner Viggo Jensen har indtil videre været en succes, og de justeringer som han lavede i efteråret, vil han højst sandsynligt fortsætte med Desuden er topscorer Pourie i endnu bedre form end i foråret, og det kan være med til at skaffe et point mod AaB.

AaB har været en stor overraskelse og derfor er de også favoritter, dog er de gjort til for store favoritter, hvis man spørger mig. Augustinussen og Due udgik fra mandagens træning med forstrækninger, Rasmus Thelander er fiberskadet, og Kenneth Emil Pedersen er i karantæne. Det efterlader et meget sårbart midterforsvar, som kommer til at bestå af Lasse Nielsen sammen med den unge Kasper Pedersen, som til daglig spiller i Danmarksserien.

Silkeborg har kun vundet 1 kamp på hjemmebane, så jeg har svært ved at anbefale et spil på hjemmesejren eller et lignende asian-spil. Men med tanke på den mulige usikkerhed i AaB’s midterforsvar, åbningskamp samt banen absolut heller ikke forventes at være perfekt, anser jeg chancen for remis er ganske fin.
Denne tråd er relateret til Silkeborg IF - AaB

16 Kommentar

Tilføj kommentar