18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Sevilla-Valencia (01/06)

Torben N. Sørensen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Begge klubber har europæisk fodbold på spil.

Pga. Atletico og Real Madrids indbyrdes pokalfinale (begge er kvalificeret til Champions League), Malagas økonomisk fairplay-udelukkelse, samt Rayo Vallecanos manglende UEFA-licens, udløser niende-pladsen i Primera Division en billet til Europa League. Niende-pladsen sidder FC Sevilla på lige nu, men de skal bruge tre point for at holde fast i den.

Meget – og økonomisk betydeligt mere – på spil har også Valencia. Valencia er nemlig gået fordi Sociedad i kampen om den Champions League-udløsende fjerde-plads, og for at være sikker på at holde Sociedad bag sig, skal Valencia bruge en sejr i Sevilla.

Situationen er således ridset op, og begge hold bør være motiverede.

Men forholder det sig nu også sådan? Personligt har jeg vanskeligt ved at tro, at motivationen kan være på helt samme niveau hos de to mandskaber. Champions League betyder trods alt umådeligt meget mere end Europa League.

Formen indikerer det samme. FC Sevilla har tabt sine to seneste kampe efter ikke særligt inspirende indsatser, mens Valencia omvendt har ramt formen med fire sejre på stribe.

Skal man pege på et argument imod spillet, må det være FC Sevillas stærke hjammebane. FC Sevilla er 12-1-5 hjemme på Sanchez Pizjuan (til sammenligning er Valencia 6-5-7 ude). Jeg vælger dog at tro, at form samt en formodet mindre, men alligevel betydningsfuld forskel i motivation vil gøre udslaget.
Denne tråd er relateret til Sevilla - Valencia

26 Kommentar

Tilføj kommentar