18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Renova-Glentoran (30/06)

Jens Bøye har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Første kval-runde, indledende opgør (returkamp i Nordirland 7. juli). Nacionalna Arena, Skopje.

Ettallet ligner et interessant spilobjekt. Makedonsk klubfodbold er nok at regne som noget stærkere end nordirsk, og desuden vejer hjemmebanefordelen typisk ret tungt i disse klubturneringer.

Makedonske Renovan er røget ud tidligt i de seneste sæsoner, men mod habile hold. Glentoran fra Nordirland røg ud mod et islandsk hold sidste år – og lagde dengang med at få en 0-3-lussing på udebane.

Desuden er Glentoran draget til Makedonien med en mandefaldsramt midtbane der ser meget ung og urutineret ud (til gengæld har man angriber Burrows; manden bag et berømt hælmål).

På den baggrund kunne odds 1,36 (Ladbrokes) for det rene ettal eller 1,9 (NordicBet) for handicap-ettallet se spilbart ud.

Jeg tøver dog – af den simple grund at jeg ikke har overblik over eventuelle makedonske fravær. Det skal også lige nævnes at der ikke spilles på Renovas sædvanlige hjemmebane; kampen er henlagt til hovedstadens nationalarena (der er dog kun cirka 50 km mellem Skopje og Dzepciste).
Denne tråd er relateret til Renova - Glentoran

4 Kommentar

Tilføj kommentar