18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Raklev - Maribo 1

Ved ikke om der er nogen der kender til mandskabet Raklev - men jeg forstår ikke helt oddssætningen på dette deres 1. runde kamp i Landspokalturneringen mod Maribo BK fra LF Serien.

Raklev spiller normalt Serie 2 bold på Sjælland, men det har ikke hindret dem i at slå Taastrup fra Kval´en og Albertslund fra DS´en i kvalifikationen til 1. runde.

Maribo derimod har haft det lidt nemmere, efter sejre mod Stubbekøbing (Serie 1) og Nakskov BK - også LF Serien.

For mig ser det dog ud som at odds er sat udfra hvilken række de to hold spiller i. De fleste bookies ligger med over odds 5 på Raklev, og det er der super værdi i.

Standarden i LF-Serien svarer ikke til mere end Serie 2 de fleste andre steder i landet.

Desuden har MB - til trods for en 1. plads i LF Serien - ikke været særligt overbevisende. Blandt andet spillede de blot 2-2 mod oprykkerne Horslunde (der er rent ud sagt elendige), tabte 2-1 til det andet oprykkerhold, VB/Lolland, og tabte deres seneste kamp i sæsonen mod NB med 5-3.

På baggrund af deres resultater (samt køreturen til Raklev en onsdag aften, så anslår jeg en god mulighed for en Raklev sejr her - med mindre diverse oddssættere ved noget jeg ikke ved, såsom byfest i Raklev lign!

Raklev sejr ligger på 5.25 inde på Nordicbet. Det højeste odds jeg kan finde på sjællænderne.

102 Kommentar

Tilføj kommentar