18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Porto-Arsenal 1

Porto-Arsenal 1

Arsenal er uden Febregas, Adebayour, Van Persie, Nasri, Clichy, Sagna og Toure, der alle er blevet hjemme i London for at pleje somskader. Sidst Arsenal forsøgte sig med noget lign var i Carling Cup kvartfinalen ude mod Burnley, hvor det blev til et 2-0 nederlag til The Beasts´ hold (Målmand for Burnley danske Brian Jensen kaldet The beast) Porto har dermed en enestående chance for at fratage Arsenal 1 pladsen i gruppen.
At især Febregas, Adebayor, Nasri og ikke mindst Van Persie der virker i topform i øjeblikket ikke er med er en kæmpe svækkelse for Arsenal tager man de mål væk disse spillere har scoret er Bendtners sejrsmål hjemme mod Kiev i sidste runde faktisk eneste Arsenal scoring siden en 3-0 sejr i Carling cuppen hjemme mod Wigan 11/11, i den hjemmelige liga strugler de også en smule og har i de seneste 4 kampe tabt til både Manchester City ude (3-0) og Aston Villa hjemme (2-0) (dog har i denne periode også slået Chelsea 2-1 ude, men igen her, med en af oversidderne (Van Persie) der lavede begge mål) og med sidste uges præstation mod Burnley i mente synes jeg 1-tallet er godt betalt.
Efter hvad jeg har fundet frem til ser det ud til at Porto stiller er mere eller mindre stærkeste opstilling, den portugisiske landsholdspiller Meirales er tilbage i truppen sammen med Stepanov som jeg ikke kender til og der skrives ikke rigtig noget om spillere der skulle være ude til kampen. Porto er kommet rigtig godt igen i Champions League efter en sejr over Fenerbache hjemme, blev det først til 4-0 ude mod netop Arsenal (Van Persie og Adebayor tegnede sig for 2 kasser hver) og derefter 1-0 hjemme til Dynamo Kiev, senest er de dog vågnet op og har sejret ude mod både Kiev og Fenerbache. I den hjemmelige liga har ser holdet også ud til at være kommet i gang igen, med sejre i de seneste 3 kampe, senest 3-0 på udebane i lørdags

Porto kan i øjeblikket fåes til 2.45 ved Betsense som jeg ikke kender noget til, ellers ligger de omkring de 2.25-2.30 rundt omkring på nettet.

Husk dog på det er fodbold og bolden er rund..

/Martin

4 Kommentar

Tilføj kommentar