18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Partizan-Cibona (06/11)

Selcuk Yildirim har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Spillet findes under: Spiller specials

Nikola Pekovic er på en god dag en af de mest dominerende centre i europæisk sammenhæng.

Det beviste han allerede i den første euroleague-kamp, hvor Partizan mødte Efes; her lavede han 21 pts på under 20 min (fejlproblemer).

Han har været lidt uheldig og er havnet i fejlproblemer i begge EL-kampe. Men det er tydeligt at størstedelen Partizans spillesystemer er bygget op omkring Pekovic, så selvom han kommer i fejlproblemer, har han en rig mulighed for at producere over linjen.

Pekovic, der ikke helt har slået igennem i NBA, har en hel anden status i Europa og er en frygtet center bl.a. her i EL.

Partizans modstander i aften, Spirou, overraskede alle ved at slå Efes på udebane, men jeg tror at de ikke får ret meget med hjem fra Partizan der er en heksekeddel.

Pekovic' match-up Christophe Beghin giver jeg ikke ret mange chancer for at kunne dække Pekovic op, da han både talentmæssigt samt fysisk er Pekovic underlegen.

Pekovic snitter altså 16 pts/kamp i EL, 16,6 pts/kamp i ABA (Adriatic) og i lørdags hældte han 23 pts ned over stormagten Maccabi Tel Aviv.

15 pts er lige en tand for lav.
Denne tråd er relateret til Partizan - Cibona

Tilføj kommentar