18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Paris Saint Germain-Lille (14/05)

Jens Bøye har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Pokalfinale. Stade de France, Paris.

Kampen spilles ikke på PSGs hjemmebane, Parc des Princes, men hovedstadsklubben (der i øvrigt er forsvarende pokalvinder) må alligevel forventes at have klart flest tilhængere på lægterne.

Til gengæld møder Lille med momentum efter 3 ligasejre i træk – og med status af at være Frankrigs bedste hold i denne sæson (det ligner et mesterskab; der er 4 point ned til Marseille og 3 runder tilbage). Spillet havde haltet i et stykke tid, men i tirsdagens ligakamp gjorde Lille det flot.

Det gjorde PSG også, hjemme mod Nancy, men en udvisning betød at pariserne måtte nøjes med uafgjort (anden uheldige uafgjorte i træk). Dermed er de 1 point efter Lyon i kampen om den uhyre vigtige (CL-kvalificerende) tredjeplads.

Det sandsynligste er dog at ligaen (hvor Lille og PSG i øvrigt skal møde hinanden om en uge – og der er endda en runde ind i mellem; hårdt program) er glemt når de to hold løber på banen lørdag aften. Det er trods alt en finale.

Der er tale om to virkelig stærke hold (PSG har fx ligaens bedste venstrekant i Nenê, Lille har den bedste højrekant i Hazard; begge har desuden dynamiske midtbaner og bomstærke forsvar, for ikke at tale om rutinerede klassekeepere), og det ligner en tæt kamp med pæn chance for at gå i forlænget spilletid.
Denne tråd er relateret til PSG - Lille

5 Kommentar

Tilføj kommentar