18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

PAOK Saloniki-Udinese (23/02)

7 kommentarer
1 Visninger
Jens Bøye har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:1/16-finale, returkamp. Stadio Toumbas, Thessaloniki, Grækenland.

Første opgør, i Udine, endte 0-0 (16 Udinese-afslutninger, 5 fra PAOK) – og jeg ser gode chancer for endnu en målfattig kamp.

PAOK er nok modigere på eget græs, men den offensive form halter en del (og holdet må, i forhold til Udine-opgøret, undvære offensiv midtbanemand Fotakis). I søndagens ligakamp blev det 0-0 hjemme mod midterholdet Aris, og PAOK har kun scoret 2 mål i de seneste 4 kampe. Til gengæld ser defensiven solid ud, trods det fortsatte fravær af højreback Etto og målmand Glykos: 0 indkasserede mål i de seneste 3 kampe.

Udinese spillede også 0-0 i søndags, hjemme mod Cagliari, og igen var fraværet af Serie A-topscorer Di Natale meget tydeligt. Han mangler stadig, ligesom offensivfolkene Torje og Pinzi (sidstnævnte var med i første PAOK-kamp). Wingback Isla er også ude, men det var han også i første kamp og i søndags. Defensiv midtbanemand Fernandes der har erobret en stamplads efter sin januar-tilkomst, må ikke spille EL for Udinese, men defensiv midtbanemand Asamoah vender tilbage efter at have spillet CAN.

I gruppespillet var Udinese ikke 100% fokuseret på EL – og det gør sig nok fortsat gældende. Men bortset fra en 4-0-lussing hos Atlético Madrid, gik det alligevel glimrende for det italienske hold, også på udebane. Og selv om PAOK har ganske farlige folk som Athanasiadis og Salpingidis, er det altså ikke Atlético-klasse.
Denne tråd er relateret til PAOK Thessaloniki FC - Udinese

7 Kommentar

Tilføj kommentar