18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Palmeiras-Figueirense (01/07)

Frank Pilantra har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Der er igen ikke udsigt til den store fodboldoplevelse for de hårdt prøvede Palmeiras fans, der med Felipe Scolari på trænerbænken har fået et hav af målfattige kampe med fokus på organisation i rækkerne og spillerne fasholdt i en stram spændetrøje.

Palmeiras er havnet under nedrykningstregen efter skuffende præstationer og blot 2 point i de første 6 spillerunder. Fokus er på den kommende finalekamp i ligacuppen Copa do Brasil mod Coritiba.

Palmeiras er favoritter i dette opgør, og gæsterne fra Figueirense forventer, at Palmeiras vil tag initiativet på "Arena Barueri" i São Paulo. Figueirense tilhører den nederste halvdel af tabellen, og træner Argel Fucks vil sandsynligvis være tilfreds med uafgjort. Der er ikke rigtig offensive profiler i den begrænsede trup.

Begge hold har holdt igen med underholdningen og målscoringerne, så det ligner desværre igen et målfattigt opgør for de stakkels Palmeiras fans.
Denne tråd er relateret til Palmeiras FC - Figueirense

2 Kommentar

Tilføj kommentar